MINISTAR DARKO HORVAT:

U Bruxelles nije poslan službeni plan restrukturiranja Uljanika, niti je to prijedlog Vlade

Hina

Hina


Jedini plan o kojem razgovaram je plan Uprave Uljanika, koji su izradili sa strateškim partnerom i svojim konzultantima i koji su nama dostavili. Kad dobijemo pouzdane informacije da li predloženi plan restrukturiranja ruši postulate tržišnog natjecanja, imat ćemo svoj stav, izjavio je ministar gospodarstva

Službena verzija plana restrukturiranja Uljanika, koji bi Europska komisija što prije trebala usvojiti ukoliko se želi pokušati prekinuti agonija u pulskom i riječkom škveru, do danas iz Zagreba nije otputovala prema Bruxellesu.
Potvrdio je to ministar gospodarstva Darko Horvat koji je uoči jučerašnje sjednice Vlade, komentirajući stanje u Uljaniku, kazao da je u Bruxelles poslan neformalni plan restrukturiranja Uljanika o kojem danas očekuje prvu reakciju Europske komisije.

- Jedini plan o kojem razgovaram je plan Uprave Uljanika, koji su izradili sa strateškim partnerom i svojim konzultantima i koji su nama dostavili, kazao je Horvat. Taj plan, kazao je, neformalnom je komunikacijom poslan u Bruxelles 13. srpnja. - To nije službeni prijedlog Vlade, niti je otišao u
Bruxelles službenom komunikacijom. Kad dobijemo pouzdane informacije da li predloženi plan restrukturiranja ruši postulate tržišnog natjecanja, imat ćemo svoj stav", rekao je Horvat.

Izgubljena tri mjeseca?

Premda je u ovoj krizi oko Uljanika već neko vrijeme ne zna ?tko pije, a tko plaća?, teško se oteti dojmu da ovakvim distanciranjem od nacrta plana restrukturiranja Vlada na neki način želi oprati ruke od odgovornosti ukoliko taj put doživi propast. Naime, ukoliko se zaista radi o planu koji su izradili isključivo Uljanik, Kermas i Boston Consulting, potpuno je nejasno na što je točno utrošeno tri mjeseca vremena od početka travnja kada je nacrt Plana prvi put predstavljen Vladi, do početka sezone godišnjih odmora kad je on "u neslužbenoj formi" otišao u Europsku komisiju.

Podsjetimo da je tih dana predsjednik Uprave Gianni Rossanda za Glas Istre izjavio da su iz
Uljanika program restrukturiranja poslali u Zagreb 9. travnja i da su od tog datuma do početka srpnja išle su dvije, tri nadopune tog dokumenta.

- Naglašavam nadopune, jer nisu istinite priče da je Plan vraćen jer nije bio dobar i da se izrađivao novi, već je originalni dokument koji smo slali u travnju dopunjen sukladno sugestijama i primjedbama upućenim od strane Ministarstva gospodarstva i Ministarstva financija, kazao je tada Rossanda. Neslužbeni draft tada nije spominjao ni ministar Horvat. On je gostujući u emisiji Otvoreno HTV-a
kazao: "U dokumentu koji je poslan Bruxellesu naziru se obrisi nečega s čim bi mogli početi već unutar mjesec dana, uz angažman Uljanika i njegovog strateškog partnera, te jamstvenim portfeljem za koji je država spremna.
Ono što želimo, kao i u segmentu Agrokora, jest osposobiti ne samo Uljanik, već cijelu Uljanik grupu, da posluje pozitivno i da se konačno presječe modalitet ugovaranja brodova s unaprijed predviđenim minusima, kašnjenja u isporukama i nekim drugim problemima unutar samog ugovaranja.

Tako je Horvat govorio sredinom srpnja kada se još vjerovalo da bi se u restrukturiranje brodogradilišta moglo krenuti u rujnu, no sad je već izvjesno da će se to jako teško dogoditi. Premda su iz Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije još prije nekog vremena izražavali sumnju da je u Bruxelles upućen službeni plan restrukturiranja, Rajka Kutlaču iznenadilo je da se Horvat pokušava
distancirati od izrade dokumenta i sadržaja koji se u njemu nalazi.

- Zar bi vi ili ja mogli poslati Plan restrukturiranja u Bruxelles? Vlada je bila obavezna sudjelovati u izradi plana i jedino ga je Vlada mogla kao partner poslati Europskoj komisiji. To nije mogao napraviti ni Uljanik, ni Kermas, kazao je Kutlača.


Disonantni tonovi u Vladi

Neslužbene informacije govore, kaže Kutlača, da je zbog disonantnih tonova koji stižu iz Vlade kad je u pitanju restrukturiranje i budućnost Uljanika, iz EK-a u Zagreb navodno stigao upit stoje
li službeno iza procesa koji bi Komisija trebala odobriti. - Činjenica je da dio ministara priča jednu, a dio drugu priču i da oko toga nema zajedničkog stava Vlade, a uvjeren sam da sve dok takvog stava ne bude, to što smo im mi poslali eurobirokracija neće ni uzeti u ozbiljno razmatranje, smatra Kutlača.

Je li i koliko u pravu trebali bi doznati već danas tijekom posjeta europske povjerenice za konkurentnost Margrethe Vestager Zagrebu. S tog sastanka prve informacije o stavu Bruxellesa o planu restrukturiranja očekuju i u Vladi, kazao je jučer Horvat te potvrdio da se u ovom trenutku razmišlja o četiri moguća modela što dalje sa brodogradnjom.

- Za kakav model ćemo se odlučiti i što će prihvatiti Bruxelles, o tome će ovisiti naši sljedeći koraci, poručio je Horvat. (PIŠE Milan PAVLOVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter