(Snimio NikŠa Stipaničev / CROPIX)
Sinoć su u KBC-u Split od korone teško bolesnu trudnicu morali poroditi prije vremena. Beba je sada u inkubatoru, a majka na respiratoru i stanje joj je vrlo ozbiljno, piše Slobodna Dalmacija.
Nakon prijevremenog poroda koronapozitivne trudnice, šef splitske Ginekologije otkriva da svakodnevno imaju inficirane pacijentice. Uputio je jasnu poruku ženama koje planiraju trudnoću
"Svakodnevno imamo trudnice oboljele od koronavirusa, a noćas je to bio teži slučaj i sve smo uradili kako smo smatrali da je najbolje", kaže dr. Marko Mimica, šef Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Split, kojeg smo zamolili za komentar dramatičnog poroda trudnice na respiratoru.
Kako je u četvrtak kazao za N1 infektolog dr. Ivo Ivić, porod je završen carskim rezom prije vremena. To nam je potvrdio i dr. Mimica dodavši kako ne može govoriti pojedinosti o slučaju, ali očito je da je majka u teškom stanju, dok je beba, kako nam je rekao, dobro i trenutno na Odjelu neonatologije.
Posljednjih mjeseci sve češće iz regije stižu vijesti o trudnicama zaraženima Covidom, neke i sa smrtnim ishodom. Nedavno je jedna hitno prebačena iz Sarajeva u Zagreb na ECMO uređaj.
No, šokantno je saznanje da i u splitskoj bolnici broj inficiranih rodilja nije mali. I uvijek je riječ o necijepljenim trudnicama što je vjerojatno posljedica raširenog mišljenja da cjepivo ima negativne posljedice na plod, odnosno da otežava začeće što je po najnovijim znanstvenim saznanjima potpuno pogrešno.
- Istraživanja pokazuju da je za trudnice cjepivo manji rizik od koronavirusa i nema nikakve bojazni od cijepljenja, kako u trudnoći tako i prije nje – odlučan je dr. Mimica. Njegova poruka je, dakako, svim djevojkama i ženama koje planiraju trudnoću, kao i onima koje su već trudne, da se cijepe.
U prilog tomu pronašli smo jednu studiju iz veljače ove godine, koja je provedena u Španjolskoj, a govori o tome kako je veća vjerojatnost hospitalizacije u trećem tromjesečju trudnoće kao što je to slučaj i s drugimm respiratornim virusima poput gripe. Kasna trudnoća, naime, podrazumijeva promjene u cirkulaciji - više cirkulirajuće krvi, preopterećenost srca - i disanje - ograničeni respiratorni volumen - što predstavlja veći rizik za majčinu dekompenzaciju.
Inače, nedavno je u Srbiji, u Univerzitetskom kliničkom centru u Nišu, od komplikacija izazvanih koronavirusom preminula 20-godišnja trudnica u četvrtom mjesecu blizanačke trudnoće. Nije bila cijepljena. Srbiju je potresla i smrt 31-godišnje trudnice u bolnici u Kruševcu. Bila je u sedmom mjesecu trudnoće, a liječnici su se osamnaest dana borili za njen život. Sveukupno je, prenose srpski mediji, od travnja preminulo osam trudnica i sve su bile necijepljene.
Nepovjerenje u cjepiva stvoreno je prilikom samog njegova uvođenja s obzirom da su epidemiolozi davali oprezne izjave. Danas će stručnjaci priznati da nije bilo dovoljno podataka, ali od samih početaka cjepivo nije bilo kontraindicirano, odnosno nije bilo zapreke da se cijepe trudnice. S vremenom se vidjelo da trudnice imaju veći rizik od razvoja težeg oblika bolesti u trećem tromjesečju, nakon 28. tjedna trudnoće, u odnosu na žene koje nisu trudne.
Još uvijek, doduše, postoji preporuka da se prilikom cijepljenja izbjegnu prva tri mjeseca organogeneze, osjetljivog razdoblja kada se stvaraju tkiva i organi djeteta i kada je štetno djelovanje vanjskih agensa poput bakterija, virusa, lijekova, ali nakon toga se, slažu se stručnjaci, može cijepiti.
Prvotni oprez vjerojatno je doprinio raširenom mišljenju kako cjepivo negativno utječe na trudnoću i stoga imamo veliki broj medicinskih sestara i ostalih mlađih žena koje su odbile cijepljenje. A koliko je to pogrešno govore i najnoviji slučajevi teških oboljenja.