foto
Sve je više umirovljenika s niskim mirovinama, a među njima prevladavaju žene. Od 174 tisuće udovica s obiteljskom mirovinom, njih oko 600 ima naslijeđena primanja od samo 343 kune, dok ih gotovo 10.000 živi u Hrvatskoj s 810 kuna u prosjeku. Gotovo 30.000 ih ima prosječnu mirovinu od 1.223 kune, a jednako toliko 1.753 kune. Najviše ih se pak, oko 45 tisuća udovica, nalazi u kategoriji prosječnih naslijeđenih primanja od 2.219 kuna. Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, oko 26 tisuća ih ostvaruje 2.722 kune, a oko 14.500 ima 3.225 kuna u prosjeku.
"Siromaštvo ima ženski predznak u starosti u Hrvatskoj. Očekujemo da će se pronaći način kojim bi se povećao udio od 70 na recimo 80 posto partnerove mirovine, kazala je predsjednica SUH-a, Jasna A. Petrović. O problemu mirovina razgovarali smo stoga i s predsjednicom ogranka prosvjetara umirovljenika Hedom Karčić, bivšom prosvjetnom radnicom.
- U odnosu na prosvjetare koje poznajem već niz godina, imam relativno dobru mirovinu s obzirom da sam davno išla u mirovinu i s obzirom na ono što se sve obračunava u mirovini. Vrlo velik problem je nastao jer se mnogo umirovljenika pita što je s onime što stalno plaćamo, a ništa od toga zapravo nemamo. Stariji ljudi su posebno teret društva, zato što su gradili, radili, odgajali i sve to skupa! A sada se čeka da idu na onaj svijet!, kazala je ogorčeno Karčić.
U Hrvatskoj živi oko 188 tisuća korisnika obiteljske mirovine. Od toga je samo oko 13.679 muškaraca, dok su ostalo žene koje od 70 posto mirovinskih primanja pokojnog supruga moraju iz mjeseca u mjesec preživljavati sa sredstvima koja su u prosjeku ispod hrvatske linije siromaštva.
Stoga se, u okviru pulske podružnice SUH-a, od 2004. godine kontinuirano provodi Program volonterske skrbi za starije osobe u gradu. U okviru toga se svake godine putem tečaja educira nova grupa volontera koji se potom uključuju u program pružanja pomoći starijim osobama. Pomoć se sastoji u donošenju namirnica i drugih potrepština, organizaciji prehrane, nabavci lijekova, naručivanju i pratnji do liječnika, plaćanju troškova režija, pomoći u održavanju osobne higijene i slično. Osim što se korisnicima pruža pomoć u navedenim oblicima često ih se upućuje i na ostvarenje nekih drugih prava, uglavnom iz djelatnosti socijalne skrbi ili zdravstvene zaštite kao što je ostvarenje prava na doplatak za njegu i pomoć i slično. Ovakav izvaninstitucionalni oblik skrbi znatno smanjuje socijalnu izolaciju kod starijih osoba te doprinosi podizanju kvalitete njihova života.
Trenutno je u ovom programu aktivno pedeset volontera koji pružaju pomoć za isti broj korisnika. Od 50 korisnika, njih 42 živi samo, a ostalih osam s bračnim drugom ili članom obitelji. U dobnoj strukturi korisnika prevladavaju vrlo stare osobe, 22 korisnika su stariji od 80 godina, 24 korisnika je u dobi između 65 i 80 godina, dok je četiri korisnika mlađe od 65 godina. Volonteri su tijekom protekle godine obavili oko 3.500 obilazaka i pružili oko 5.500 usluga na što se utrošilo 6.000 volonterskih sati. Troškove provedbe programa sufinanciraju Grad Pula i Istarska županija.
Predsjednica pulske podružnice SUH-a Mirjana Dika - Dužman kazala je da Sindikat umirovljenika pomaže svojim članovima, koji su umirovljenici, i ljudima starije dobi, koji imaju vrlo malu, posrednu ili zadovoljavajuću mirovinu.
- S nama se ne osjećaju toliko zapostavljeno i usamljeno, napušteno. Brojimo više od 2.500 članova sindikata i kao takvi najveća smo podružnica u Hrvatskoj. Jednako tako, imamo više od pedeset volontera koji obilaze i pomažu umirovljenicima na način da im prave društvo, odlaze s njima kod liječnika i slično, kazala je Mirjana Dika - Dužman.