ZAGREB

Sabor u petak o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Hrvatski sabor u petak će raspraviti samo jednu točku, Izvješće o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom i time zaključiti ovotjedni rad.

 Socijalna skrb, obrazovanje i rad, područja su s kojih je pravobraniteljica Anka Slonjšak prošle godine zaprimila najviše pritužbi, zaprimila ih je ukupno gotovo 2. 200, što je 12 posto više u odnosu na godinu prije.

Pravobraniteljica smatra da su lani napravljeni neznatni kvalitativni pomaci u politikama usmjerenim prema osobama s invaliditetom. Posebno je, ističe, vidljiv nedostatak sustavnih rješenja za posebne kategorije kao što su osobe s mentalnim i intelektualnim oštećenjima, osobe s autizmom, roditelji s invaliditetom, djeca s teškoćama u razvoju najranije dobi. Još uvijek postoje izrazite prepreke u pristupu informacijama, zdravstvu, obrazovanju, zapošljavanju, radu, ostvarivanju prava na naknadu s osnove invaliditeta.

 Kao i ranijih godina, podaci pokazuju da su osobe s invaliditetom u povećanom riziku od siromaštva, da je nizak udio njihove zaposlenosti u ukupnoj zaposlenosti na što utječe i njihova niska razina obrazovanja.

 U radno aktivnoj dobi je 211 tisuća osoba s invaliditetom, no na tržištu rada ih je samo 11. 610, navodi pravobraniteljica i podsjeća da godinama upozorava na uzroke i prepreke u zapošljavanju.

U području mirovinskog osiguranja najviše je pritužbi na dugotrajnost postupka nepriznavanje prava na invalidsku mirovinu i nepriznavanje tjelesnog oštećenja. Najviše osoba s invaliditetom ima mirovinu zbog profesionalne (djelomične) nesposobnosti za rad u iznosu od oko 1.949 kuna, a koristi je 65 tisuća osiguranika.

  Vlada je svoje mišljenje o Izvješću navela na gotovo 26 kartica, ocijenila ga je vrlo informativnim, ali i iznimno opširnim (ima oko 300 stranica) te preporučila da ubuduće ta izvješća budu u „kraćem formatu i jasnije strukturirana“.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter