ZAGREB

Predstavljena zagrebačka Strategija za unapređenje kvalitete života starijih

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Grad Zagreb predstavio je u četvrtak novi strateški dokument "Zagrebačka strategija za unapređenje kvalitete života osoba starije životne dobi za razdoblje od 2020. do 2024.", kojim želi doprinijeti uspostavi cjelovitog pristupa i dugoročne skrbi o starijim osobama.

Ovim dokumentom Grad želi dodatno istaknuti brigu o osobama starije životne dobi, a svrha je unaprijediti uvjete za unapređenje kvalitete života osoba starije životne dobi, istaknuto je na predstavljanju Strategije povodom obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba.

Zagreb će 30 mjera i 93 aktivnosti u sklopu Strategije provoditi kroz šest područja - socijalna zaštita, zaštita zdravlja, cjeloživotno učenje, različiti aspekti slobodnog vremena, ljudska prava i sigurnost osoba starije životne dobi te civilno društvo, rekla je pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Romana Galić.

Ispunjavanjem ciljeva putem provođenja mjera navedenih u Strategiji omogućit će se stvaranje preduvjeta za pristupanje Zagreba Globalnoj mreži age-friendly gradova u sklopu Svjetske zdravstvene organizacije.

Time će se, rečeno je na predstavljanju, omogućiti povezivanje s drugim gradovima i zajednicama diljem svijeta, s ciljem olakšavanja razmjene informacija i iskustava, te povećati vidljivost Zagreba u skrbi za starije osobe.

Galić je kazala da udio osoba starije životne dobi raste u ukupnoj populaciji. Tako je u Zagrebu 2001. bilo 14 posto osoba starije dobi, odnosno starijih od 65 godina, 2011. ih je bilo 17 posto, a 2018. više od 19 posto.

U Zagrebu deset posto osoba iznad 85 godina

U Zagrebu je produljen životni vijek što je vidljivo iz podatka da je 10 posto osoba iznad 85 godina, a dugovječnost Zagrepčana vidljiva je i u broju osoba starih sto i više godina, kojih je u 2019. bilo 220.

"Važno je da stvorimo okruženje koje će pomoći osobama starije životne dobi, uvažavati njihove potrebe i stvoriti okruženje u kojem ćemo u konačnici i mi mlađi sutra željeti živjeti", istaknula je Galić.

Zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Jelena Pavičić Vukičević rekla je kako je cilj Strategije uspostava poticajnog okruženja koje priznaje i poštuje potrebe starijih osoba na dostojanstven život te sudjelovanje u društvenom i kulturnom životu, najavivši će u narednom razdoblju svi u Gradu na tome predano raditi.

U svrhu izrade Strategije i planova provedbe osnovano je Povjerenstvo za osobe starije životne dobi, koje će u suradnji s Gradskim uredom za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom koordinirati i surađivati s drugim gradskim upravnim tijelima, ustanovama, organizacijama na provedbi mjera i aktivnosti.

Obilježavanje Međunarodnog dana starijih osoba nastavlja se održavanjem tradicionalnog, sedamnaestog po redu Gerontološkog tuluma, koji se zbog epidemiološke situacije ove godine održava online te se može pratiti na službenoj stranici i putem društvenih mreža Grada Zagreba te Facebooku i komunikacijskoj platformi Najmudriji.hr.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter