ZAGREB

Oporba: Ne provodi se većina preporuka pučke pravobraniteljice

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Pučka pravobraniteljica nije se dovoljno bavila ljudskim pravima u vrijeme pandemije i potresa, njene preporuke su preopćenite i većinom se ne provode, ocijenili su u četvrtak iz saborske oporbe u raspravi o izvješćima o radu bivše pučke pravobraniteljice Lore Vidović u protekle tri godine.

"Potresima je u izvješću posvećeno tek nekoliko stanica i poražavajuće je da je navedena tek jedna preporuka, da se u razumnom roku osigura usluga putem mobilnog tima za prijave za obnovu, što je apsolutno nedovoljno", kazala je Marija Selak Raspudić (Klub Mosta) u raspravi o izvješćima za 2018., 2019. i 2020. godinu.

Gdje su preporuke oko prava na dom, vodu, oko nasilja nad ženama, upitala je Selak Raspudić i ocijenila da su preporuke preopćenite i nedovoljno konkretne.

Bivša pravobraniteljica nije se dovoljno bavila ni ljudskim pravima u doba koronakrize, kazao je Nino Raspudić (Most) i upozorio na značajan rast proračuna i zaposlenih u Uredu pučke pravobraniteljice.

Pravobraniteljstvo najbrže rastuća industrija u Hrvatskoj

"Pravobraniteljstvo je najbrže rastuća industrija u Hrvatskoj, proračun im vrtoglavo raste sa 7 milijuna kuna 2008. na 12,8 milijuna kuna 2019., a prati ga rast zaposlenih na 53 osoba u 2020. što čini lijepu kompaniju", kazao je Raspudić i dodao da je "brošuru od 200-ak stranica" izvješća moglo napraviti 13 dobrih pravnika.

Ocijenio je da izvješća iz godine u godinu "pričaju jednu te istu priču", vrsta su "mazohističke literature" i služe da nas se "cinkari" međunarodnim institucijama, najavivši da ih Most neće podržati.

Domagoj Hajduković (SDP) ocijenio je poraznim iz godine u godinu slušati da je suradnja s nekim institucijama loša, predloživši za iduće izvješće poimenično navođenje svih koji su se oglušili na dopise i požurnice.

Veljko Kajtazi (Klub zastupnika nacionalnih manjina) istaknuo je da je romska zajednica jedna od onih koja je najviše suočena sa diskriminacijom i predrasudama, a da su problemi još više došli do izražaja zbog koronavirusa. 

Stephen Nikola Bartulica (DP) naglasio je kako posebno treba voditi računa o interesu djece te da to vrijedi i za nerođeno dijete.

Izvješća pravobraniteljice u Saboru se ne prihvaćaju, tek primaju na znanje

Više oporbenih klubova izrazilo je nezadovoljstvo što se izvješća pravobraniteljice u Saboru ne prihvaćaju, već tek primaju na znanje, te što izvješća kasne.

Primanjem na znanje, a ne prihvaćanjem izvješća šalje se poruka tijelima da preporuke ne moraju implementirati, ocijenila je Rada Borić (Klub zeleno-lijevog bloka). "No, zadivljuje što je Ured pravobraniteljice izuzetno uporan i ponavlja neke od preporuka koje se nisu implementirale", kazala je Borić.

Krunoslav Katičić (Klub HDZ-a) rekao je kako se u izvješćima protežu iste teme i problematika, pa smatra da neke teme treba dodatno doraditi. No, zadovoljan je što se iz godine u godinu broj preporuka smanjuje, što drži jasnim znakom da je problem vezan za ljudska prava manji iz godine u godinu.

Radom Ureda pučke pravobraniteljice zadovoljna je i Anja Šimpraga (Klub SDSS-a), koja ističe da nisu ostali nijemi na brojne situacije kršenja ljudskih i manjinskih prava.

Više pažnje posvetiti utjecaju potresa i epidemije na ljudska prava

Nova pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter složila se da potresu u Zagrebu i Sisačko-moslavačkoj županiji treba posvetiti više pažnje, kao i utjecaju epidemije na ljudska prva, najavivši da će joj to biti prioriteti.

Kada je riječ o egzaktnosti preporuka, poručila je da one trebaju biti realno ostvarive i provedive te da postignu cilj. A kako bi se preporuke više implementirale, Šimonović Einwlter poziva na suradnju njezina ureda sa Saborom te suradnju Vlade i tijela državne uprave.

Na kritiku da se o izvješćima pravobraniteljice ne glasa, kazala je da je tako u većini europskih zemalja.

Na izlaganje Hrvoja Zekanovića (Hrvatski suverenisti) o tome što on smatra normalnom obitelji i ponašanjem, a što pučka pravobraniteljica vezano za udomljavanje djece od istospolnih partnera, oštro su reagirali SDP-vi zastupnici, prozvavši predsjedavajućeg Furija Radina da nije reagirao na govor mržnje.

Oporba: Zekanovićev govor mržnje; Radin: Nije bilo govora mržnje

"Mislim da ste trebali reagirati, tim više što je medicinska struka rekla o tom njegovom navodnom nenormalnom još u prošlom stoljeću, kao i Ustavni sud", kazao je Domagoj Hajduković (SDP), ocijenivši izlaganje Zekanovića govorom mržnje i pozivanjem na netoleranciju.

Zastupnik Zekanović jednu društvenu skupinu nazvao je nenormalnom, vrijeđao spolne, rodne i druge skupine, dodao je Arsen Bauk (SDP), nezadovoljan što Radin nije dodijelio opomenu Zekanoviću, a jest Hajdukoviću koji je na to ukazao.

"Grubo ste zloupotrijebili ovlast i umjesto da držite red u ovoj sabornici zapravo se vodite dvostrukim kriterijima, ne reagirate na govor mržnje ondje gdje biste trebali, a zapravo oduzimate riječ i pravo govora onima koji na isto upozoravaj", nadovezala se Sabina Glasovac (SDP).

"U ime kluba ovdje neko može reći da je Zemlja ravna, može reći bilo što, a ne možete mu dati povredu Poslovnika”, odgovorio je Radin te poručio kako nije bilo poziva na nasilje ili mržnju. Bauku je zbog vrijeđanja predsjedavajućeg dodijelio opomenu i ariječ.

Radin je istaknuo ds je njegov stav općepoznat, da je bio sudionik prvog Gay Pridea, govorio o usvajanju i udomljavanju djece od strane istospolnih parova, bio je jedne godine gay friendly osoba. "I ne dozvoljavam da mi se kaže da ja nisam tolerantan", poručio je.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter