ZAGREB

Obuljen Koržinek o petokraki u Rijeci: Nećemo cenzurirati umjetnike

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek poručila je u srijedu da ona neće odlučivati o tome što će neki umjetnik misliti i raditi, odgovarajuću na aktualnom prijepodnevu na upit Zlatka Hasanbegovića o postavljanju skulpture petokrake na spomenik u sklopu projekta Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture.

"Mi smo 1990. godine odlučili da živimo u državi koja će biti demokratska i koja neće cenzurirati umjetnike. Dakle, o tome što će koji umjetnik u Hrvatskoj misliti, raditi, kako će djelovati, o tome će odlučivati umjetnici, a ne neki ministar ili neki komesar na bilo kojoj adresi", poručila je Hasanbegoviću, koji je negodovao zbog plana postavljanja betonske skulpture petokrake umjetnika Nemanje Cvijanovića na riječki neboder.

Ministrica kulture podsjetila je na pravila projekta Europska prijestolnica kulture, po kojima grad bira umjetničkog voditelja i projektni tim, a oni osmišljavaju program.

"O tome hoće li se ili neće nešto raditi na zaštićenom spomeniku kulture, naravno, ako dobijemo zahtjev, razmotrit ćemo ga vodeći računa o tome hoće li se takvim postupanjem ugroziti spomenik i donijeti odluku", kazala je Obuljen Koržinek.

Hasanbegović je zaključio kako je siguran da će u konačnici ministrica iskoristiti svoje ovlasti i onemogućiti tu instalaciju, prvo zbog Plenkovića koji se neće htjeti oglušiti o brojne europske rezolucije o suočavanju s posljedicama komunističkoga totalitarizma, a drugo zbog položaja zastupnika Furia Radina.

Nezavisni zastupnik  Bojan Glavašević istaknuo je kako od početka mandata Plenkovićeve Vlade imamo konstantni pad društvenog standarda i nestanak vladavine prava, a premijer i njegovi ministri na takve tvrdnje samo "kolutaju očima" i uporno tvrde da je u Hrvatskoj standard sve bolji.

"Vidite li u tom percepcijskom raskoraku nekakvu poveznicu između nestanka povjerenja građana u institucije i načina kako te institucije funkcioniraju, odnosno ne funkcioniraju, ili naprosto smatrate da u društvu vlada nekakva neopravdana paranoja i panika", upitao je Glavašević.

Plenković je na to usporedio stanje u državi za vrijeme SDP-ove i sadašnje Vlade istaknuvši kako je za vrijeme SDP-a bilo normalno srušiti kreditni rejting, zadužiti Hrvatsku za 70 milijardi, imati 40.000 radnih mjesta manje, donijeti "lex Perković", zalediti plaće i mirovine...

S druge strane, naglasio je, Hrvatska je danas bolje nego što je bila prije, ima zdravi gospodarski rast, veću ukupnu zaposlenost, jači sigurnosni i obrambeni sustav...

Nikola Grmoja (Most) osvrnuo se ponovno na slučaj Damira Sabljaka, diplomata koji je tvrdio da se protupravno trošio novac u Ministarstvu vanjskih poslova, i prozvao Plenkovića da štiti kriminal koji se desio u vrijeme kada je ministrica vanjskih poslova bila Vesna Pusić, a premijer Zoran Milanović.

"Možda je to uvod u veliku koaliciju ", ustvrdio je Grmoja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter