Ilustracija
U okviru Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo pažljivo je određeno je 36 različitih mjera kojima je pokriven cjelokupni sektor - od morskog i slatkovodnog ulova i uzgoja, prerade i trženja proizvoda ribarstva do organizacija proizvođača i FLAG-ova. U okviru Operativnog programa do 2020. godine je dodijeljeno više od dvije milijarde kuna, odnosno više od 80 posto od ukupno 348,7 milijuna eura javne potpore.
Čini se kako je u okviru Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo najznačajniji vjetar u leđa pomorskim i obalnim gospodarstvima pružen mjerom I.23/I.24. „Ribarske luke, iskrcajna mjesta, burze ribe i zakloništa“, u sklopu koje je raspoloživo ukupno 344 milijuna kuna.
359 milijuna kuna za 13 ribarskih luka
Ministarstvo poljoprivrede je okviru prvoga Natječaja za provedbu mjere vezane uz ulaganja u modernizaciju, opremanje te izgradnju ribarskih luka i iskrcajnih mjesta za šest ribarskih luka diljem Hrvatske ugovorilo iznos od gotovo 137 milijuna kuna. Riječ je o sada već dovršenom ribarskom gatu u Vrsaru, ribarskim lukama Brižine, Vela Lamjana i Savudrija koje su u završnim fazama radova te ribarskim lukama Gaženica i Rab koje su trenutno u fazi provedbe.
Drugim krugom Natječaja obuhvaćeno je sedam luka i njihovih popratnih sadržaja te dodijeljena ukupna potpora u iznosu od 222 milijuna kuna, a radi se o tehnički zahtjevnim projektima ribarskih luka (ili provedbi njihovih drugih faza) na području Rovinja, Dubrovnika, Poreča, Komiže, Krka, Novalje te Zadra. Sva predmetna ulaganja zajedno čine najveći financijski zahvat na ribarskoj infrastrukturi i domaćoj strateškoj djelatnosti – ribarstvu - od kada postoji Hrvatska.
53 milijuna kuna ulaganja u istarske luke
Kao ključan projekt Operativnog programa za Istarsku županiju ističe se proširenje kapaciteta Luke Santa Marina, investicija za koju je odobrena potpora veća od 37 milijuna kuna i pokriva sve troškove projektnih ulaganja. Istovremeno, također pri Lučkoj upravi Poreč, kroz istu je mjeru Programa realiziran projekt dogradnje postojećeg ribarskog gata u luci Vrsar vrijedan 10,6 milijuna kuna koji, osim što ribarima donosi novu kvalitetu operativnog rada, u velikoj mjeri dugoročno rješava problem sigurnosti priveza, pristajanja, ukrcaja i iskrcaja ribe. Također, 5 milijuna kuna vrijednim ulaganjem kojim se stopostotno financira rekonstrukcija postojećeg gata u luci Savudrija ribarska plovila moći će dobiti neovisni vez te novi kvalitetan manevarski prostor za obavljanje svoje djelatnosti, a ulaganje prati i nova infrastruktura.
„Riječ je o najvećim investicijama u ribarstvo i ribarsku infrastrukturu u hrvatskoj povijesti, sustavno ulažemo u hrvatske ribare i njihovu budućnost, a brojni projekti diljem hrvatske obale sada već govore sami za sebe. Potičemo razvoj ribarske industrije i obalne zajednice kako bismo unaprijedili sektor koji još uvijek ima brojne neiskorištene potencijale - sve kako bi buduće generacije imale mogućnost raditi i živjeti od ribarstva“, ističe ministrica poljoprivrede Marija Vučković