(Hina/EPA)
U Ministarstvu zdravstva održava se sastanak s predstavnicima krovnih liječničkih organizacija o rješavanju statusa liječnika i korekciji koeficijenata, a iz Ministarstva su uoči sastanka poručili da su se zahtjevi počeli rješavati i ponovili da su plaće već povećane 40 posto.
Ukupno povećanje izdataka za zaposlene u zdravstvu u prethodne četiri godine za postojeće i novozaposlene liječnike, uključujući i covid dodatak od 10 posto, čini porast od 3,5 milijardi kuna, odnosno 40 posto, istaknuo je ministar zdravstva Vili Beroš koji je na sastanku sudjelovao online.
Samo u prošloj godini potrošilo se 12,1 milijardi kuna na plaće u zdravstvenom sustavu, dok je prosječna isplaćena neto plaća liječnika specijalista u lipnju, sa svim dodacima, 22.000 kuna, što predstavlja tri puta više od prosječne isplaćene neto plaće, ističe Beroš u povodu sastanka koji se održava na zahtjev liječničkih udruga.
One traže od Beroša da hitno riješi pitanje reprezentativnosti Hrvatskog liječničkog sindikata (HLS), donošenje Zakona o radno-pravnom statusu i plaćama liječnika ili strukovnog kolektivnog ugovora, kao i reguliranje postojećeg sustava koeficijenata plaća određenih kategorija liječnika.
Iz Ministarstva odgovaraju da su HLS i Hrvatska liječnička komora (HLK) već uključeni u izradu prvog nacrta Zakona o radno-pravnom statusu liječnika s unesenom odredbom o reprezentativnosti liječničkog sindikata, a radno-pravni status liječnika i reprezentativnost njihova sindikata uključeni su i u izradu izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti.
U planu su dodatna unaprjeđenja radno-pravnog statusa liječnika u sklopu reformskih mjera i zakonodavnih aktivnosti koje će uključiti određivanje koeficijenata vezano uz specijaliste i uže specijaliste i izjednačiti visine koeficijenta specijalista u bolnici i u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
U pripremi je i novi nacionalni program usmjeren prema osnaživanju i usavršavanju mladih liječnika, koji tek ulaze u zdravstveni sustav, kao i novi model upravljanja specijalizacijama i užim specijalizacijama.
Prijetnja prekidom prekovremenog rada i kuvertiranjem otkaza
Ako se ne ispune njihovi zahtjevi, predstavnici HLS-a i HLK-a sredinom srpnja zaprijetili su prekidom prekovremenog rada i kuvertiranjem otkaza, što bi ozbiljno ugrozilo funkcioniranje zdravstvenog sustava.
U Ministarstvu pak podsjećaju da "povećani broj prekovremenih sati nije nedavna pojava, a obračun dežurstava i pripravnosti, koji prema EU direktivi ulazi u fond sati, puno je vidljiviji u smislu financijskih dodataka na plaću".
Ponovno ističu da se u prethodne četiri godine zaposlilo dodatnih 1888 liječnika, od toga u prošloj godini njih 344.
Predsjednica HLS-a Renata Čulinović-Čaić, uoči sastanka je poručila da je na potezu Vlada, oni će vidjeti kakvu će ponudu dati na njihove prijedloge.
"Prvo je pitanje reprezentativnosti jer pregovori za granski kolektivni moraju početi do 31, listopada, a to još nije riješeno", rekla je istaknuvši da neće biti popuštanja oko tih elementarnih zahtjeva.
Predsjednica sindikata nije optimistična da bi danas moglo doći do nekog dogovora.
"Nisam baš sigurna, s obzirom da je ljetna pauza, da ministar sudjeluje online i mislim da će te stvari trebati rješavati na višoj razini, to neće moći riješiti sam ministar Beroš ", ocijenila je.