(Hina/EPA)
Iz Ministarstva zdravstva u subotu su odbacili tvrdnje ravnatelja Nastavnog zavoda "Dr. Andrija Štampar" Zvonimira Šostara da platforma Cijepise.zdravlje.hr nije funkcionalna te su poručili da platforma funkcionira u svim županijama.
"Potaknuti medijskim izjavama ravnatelja Šostara koji tvrdi da platforma Cijepise.zdravlje.hr nije funkcionalna, Ministarstvo zdravstva ističe da su ordinacije obiteljske medicine na području Grada Zagreba do sada preuzele 19.844 prijava građana iz platforme, a od 21. travnja kada je počelo masovno naručivanje građana s platforme na Zagrebački Velesajam, iz Nastavnog zavoda "Dr. Andrija Štampar" preuzeli su iz platforme svega 2682 termina", stoji u priopćenju.
U sustav je do sada prijavljeno 198.274 građana od kojih je 45.416 cijepljeno te su vidljivi na svim kanalima koji taj sustav objedinjuje: obiteljski liječnici, internetska stranica cijepise.zdravlje.hr, pozivni centar 0800 0011 i županijski zavodi za javno zdravstvo.
Iz Ministarstva su ponovili da će svi prijavljeni u sustav CijepiSe dobiti svoje termine za cijepljenje.
Kad je riječ o Zagrebu, ponovno su istaknuli da se građani koji su se prijavili u platformu ne moraju ponovo prijavljivati kod svojeg obiteljskog liječnika jer su njihovi obiteljski liječnici povezani s platformom Cijepise putem e-Naručivanja.
E-naručivanje je, kažu, integralni dio planiranog rješenja za upravljanje procesom cijepljenja, u kojem je platforma cijepise.zdravlje.hr samo "frontend" prema građanima za iskaz interesa.
Naglašavaju također da obiteljski liječnici mogu naručiti na masovni punkt sve svoje pacijente koji su se bilo kojim kanalom prijavili na platformu cijepise.zdravlje.hr.
Do sada su 492 ordinacije liječnika obiteljske medicine na razini Hrvatske preuzele 45.437 prijava građana, izvijestili su iz Ministarstva zdravstva navodeći i broj ordinacija obiteljske medicine po županijama.
Šostar: Odmah smo odustali od platforme i promijenili sustav naručivanja
To je treće priopćenje Ministarstva zdravstava u jednom danu, nakon što je demantiralo medijske napise da je u razdoblju testnog rada iz sustava CijepiSe 23. veljače izbrisano 4.000 prijavljenih građana, ali i potvrdilo da je platforma dosad pokazala određene manjkavosti na čijem se otklanjanju žurno radi.
Šostar je za HRT rekao da njima platforma nije funkcionalna i da su od nje odmah odustali.
"Mi smo samo prvi dan pokušali koristiti platformu, međutim, kako platforma nije funkcionirala, a do tada se još ni u jednoj županiji nitko nije išao naručivati preko nje, odlučili smo promijeniti način naručivanja, tako da smo naručivali preko domova zdravlja, preko e-naručivanja, CEZIH-a. Liječnici obiteljske medicine trebaju oko 15 sekundi da naruče svog pacijenta. Taj nam je sustav fantastično funkcionirao jer mi smo samo koordinatori i logistika cijepljenja", rekao je.
Na pitanje je li platforma doživjela kolaps s obzirom na to da su se oni oslonili samo na liječnike obiteljske medicine, Šostar je rekao: "Nama ne funkcionira i mi smo odmah nakon prvog dana odustali i promijenili sustav naručivanja".
Upitan za slučaj na Zagrebačkom velesajmu, gdje su nakon pogreške na platformi cijepili mlađu populaciji, Šostar je odgovorio da ne zna što se dogodilo s platformom tada, ali je činjenica da su došli i mlađi ljudi.
Ako je netko naručen, nije na nama da odlučujemo hoće li se cijepiti ili ne, komentirao je Šostar.