TVORNICA CIGARETA

LJUBO JURČIĆ: Očekujem da će BAT u Kanfanaru ostati još 10 godina

| Autor: Danijela BAŠIĆ-PALKOVIĆ

Ne stišavaju se reakcije oko najava da bi multinacionalna kompanija BAT (British American Tobacco) mogla ugasiti Tvornicu duhana Rovinj i proizvodnju iz Kanfanara preseliti u neku drugu državu. "To je bilo očekivano", komentirao je ekonomski analitičar i sveučilišni profesor Ljubo Jurčić.

- Zbog globalizacije ekonomije obujma pretpostavljam da žele koncentrirati proizvodnju u nekoliko segmenata, jer na taj način povećavaju vlastitu ekonomiju, a i dodatno smanjuju troškove proizvodnje. S druge strane, transport postaje sve jeftiniji, tako da dugoročno imati tvornicu veličine Kanfanara nije isplativo, kaže Jurčić. Smatra da su na jednoj strani logični ciljevi multinacionalne kompanije koja pokriva veći dio svjetskog tržišta, da racionalizira proizvodnju u nekoliko centara.

- Ono što oni sada žele postići, koristeći pritom lošu situaciju u Hrvatskoj, jest činjenica da Hrvatska nema nikakvu proizvodnju, niti industrijsku politiku, i BAT u pregovorima s Vladom šalje poruku da zbog dizanja trošarina de facto hoće određene kompenzacije, ili će zbog trošarina otići, kaže Jurčić.

Na pitanje koristi li BAT trenutak pred izbore kako bi realizirao svoje ciljeve, Jurčić smatra da tu nema ucjene.

- Izbori u ovom kontekstu nisu važni, jer i tako se neće ništa riješiti budući da su razgovori najavljeni nakon izbora. Ako bi BAT i pokušao nešto konkretnije, mislim da je indirektna uputa Vlade "nemojte to raditi prije 5. srpnja". To je predobra i prevelika kompanija da ne bi znala kako razgovarati i voditi pregovore. Mislim da se kod BAT-a radi o nekom dugoročnijem cilju, gledajući na to da je Hrvatska u lošoj situaciji. Propao je Uljanik, turizam je nikakav i mislim da je vlada, bez obzira koja bila, spremna učiniti sve da zadrži svako radno mjesto. BAT će u pregovore ići s tezom da im se zbog trošarina kvari poslovanje i tražit će neku kompenzaciju radi poboljšanja ekonomskog rezultata. Hoće li to biti oslobađanje nekih komunalnih naknada ili preuzimanja troškova razvoja, vidjet će se, no oni jednostavno koriste pregovaračku situaciju da poboljšaju svoju ekonomsku poziciju za naredno razdoblje od dvije-tri godine. Tako se to radi u biznisu. Problem u cijeloj toj priči je što nemamo vladu koja ima neki dugoročni strateški koncept, ističe Jurčić.

Na pitanje hoće li se na kraju obistiniti najave i hoće li BAT otići iz Kanfanara, Jurčić vjeruje da će tvornica u Kanfanaru ostati još deset godina jer još uvijek ovdje dobro zarađuju, imaju potpore i oko 500 kooperanata.

- Mislim da će se, bez obzira na politiku, postići dogovor. To ponajprije ovisi i o plasmanu cigareta na europskom, odnosno svjetskom tržištu, budući da se na zapadu sve manje konzumiraju duhanski proizvodi. Njima je promet u razvijenim zemljama pao, i održavaju se ulaskom na južna i istočna tržišta. BAT vjerojatno ima strategiju kako promijeniti poslovanje u novim uvjetima, ističe Jurčić.

Smatra da Vlada nije znala zadržati brodogradnju, a još manje zna kako to zamijeniti novim industrijama.

- Nema jasne politike i strategije. Ne mislim na to da Vlada ima svoju tvornicu, već da stvori uvjete da poduzetnici idu nešto stvarati i raditi. Sve se radilo linijom manjeg otpora i nade su se polagale u turizam. Ova situacija s koronom je i dalje neizvjesna. Pametne zemlje su osvijestile nove strategije poslovanja, no u Hrvatskoj se po tom pitanju ništa ne radi, pa ni u Istri. S druge strane, turizam u Istri neće tako drastično pasti kao na području ispod Crikvenice, ali to neće biti dovoljno da se nadoknadi gubitak. Istra je apsolutno bila najveća, sada će drastično pasti izvoz i postavlja se pitanje kako će zadržati standard života koji je dosad imala. Ne vidim politiku u Istri koja se u dovoljnoj mjeri zalaže za razvoj finih industrija. Ne treba više biti brodogradnja, ali može se raditi najsofisticiranija industrija. Istra ima atmosferu za kreativne i nove industrije i tome treba posvetiti svu političku volju, kako na nacionalnoj, tako i na lokalnoj razini, ističe Jurčić.

No da bi došla neka nova industrija, smatra, nije dovoljan samo poduzetnički duh, već je nužno stvoriti okolnosti, infrastrukturu i institucije koje to podržavaju.

"Država vodi ekonomsku politiku, a lokalna uprava ima javne ovlasti da napravi ono što je državi 'dosadno' raditi", zaključio je Jurčić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter