CROPIX
Istra se dijelom može preusmjeriti na poljoprivredu, ali to ne bi bilo značajno. No, Istra je zahvaljujući brodogradilištu imala jaku metalsku industriju. General Motors je sad počeo proizvoditi respiratore. No, premalo je gledati samo jednu regiju. Istra je atipični primjer Hrvatske koja živi od turizma. Ako turizam posustane dvije, tri godine, to će biti strašno za Istru! A sve zbog monokulture
Nitko se ozbiljan, s vremenskom nepoznanicom pojave lijeka i cjepiva protiv koronavirusa, ne upušta u procjene gospodarskog oporavka. Osim agencija za procjenu kreditnog rejtinga. Tako je Fitch prošlog tjedna, tik iza novog paketa Vladinih mjera (4.000 kuna minimalca, odgoda i oslobađanje poreza i doprinosa), snizila izglede Hrvatske iz pozitivnih u stabilne, uz zadržavanje kreditne ocjene na BBB-. Ova agencija očekuje pad hrvatskog gospodarstva od pet posto u ovoj godini, uz previđen snažan pad turističkog sektora za 50 posto zbog snažnih restrikcija putovanja u Europi uslijed pandemije Covid-19.
Hrvatska je na putu duboke recesije, navodi se u najnovijoj prognozi Svjetske banke objavljenoj u četvrtak, i to nakon što je Hrvatska u prošloj godini konačno dosegnula razinu BDP-a prije krize 2008. godine. Pandemija Covida-19 mogla bi rezultirati, vele u Svjetskoj banci, smanjivanjem hrvatskog BDP-a ove godine za 6,2 posto.
Okviri su to razgovora s prof. dr. sc. Ljubom Jurčićem, ekonomskim analitičarom, profesorom na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu i predsjednikom Hrvatskog društva ekonomista.
- Kako komentirate paket mjera koji su mnogi poduzetnici dočekali pozitivno?
- Čim poduzetnici prihvaćaju znači da je dobro, za prvi korak. Prihvaćaju zato što poduzetnici uvijek imaju, svjesno ili nesvjesno, kratki pogled. Oni gledaju da isplate plaće i poreze ovaj mjesec. Njihov posao nije da profesionalno gledaju kako funkcionira cijela ekonomija. Oni to gledaju sa svoje točke gledišta i u svom interesu, što je sasvim prirodno. To i nije njihov posao. Ali, velika je greška ako makroekonomska politika, odnosno Vlada odnosno potpredsjednik Vlade zadužen za ekonomiju Zdravko Marić prihvaća u cijelosti prijedloge koji dolaze od poduzetnika. Vlada mora gledati na dugi rok, čitavo društvo i čitavu ekonomiju. Kad gledamo hrvatsko gospodarstvo, mi smo proteklih godina izvozili robe u vrijednosti oko 15 milijardi eura, a uvozili 25 milijardi eura. Robni deficit od deset milijardi eura, na naš BDP od 50 milijardi eura, dosta je velik deficit od 20 posto. To je prvi podatak. Drugi je podatak da je naš BDP, naša efikasnost trenutno predzadnja u Europskoj uniji, jedino je Bugarska iza nas. To pokazuje da smo unatoč tim milijardama uvoza/izvoza vrlo loša i neefikasna ekonomija. Treći podatak naše nekonkurentnosti i neefikasnosti je robni izvoz. Mi izvozimo oko 25 posto (uglavnom, ispod 30 posto BDP-a) dok Srbija izvozi preko 40, Slovenija preko 60 posto. Zemlja naše veličine, da bi bila prosječno konkurentna na svjetskom tržištu, trebala bi izvoziti preko 60 posto BDP-a. Znači, mi imamo sve pokazatelje da imamo lošu ekonomiju i bez korone. To sam htio reći. E sad, zahvaljujući Bogu, prirodi, položaju i našim precima, imali smo prihod deset milijardi eura od turizma. S obzirom da je naš turizam 90 posto uvozni, ako mi ove sezone dobijemo tri-četiri milijarde, bit će dobro, iako je zasad rano govoriti jer nama je srpanj i kolovoza 70 posto turizma.
Uz velik pad prihoda od turizma, imat ćemo problem s deviznom bilancom, a onda, zbog potrošnje i deviza, imat ćemo problem s proračunom. Vladine mjere omogućuju da kompanije ne proglase bankrot. Ako vi to pokrivate dva-tri mjeseca javnim dugom, to nije problem, ali će bit problem ako za dva-tri mjeseca ne napravite neke promjene u gospodarstvu - da s prestankom korona krize gospodarstvo proizvodi više nego što je proizvodilo prije korone. Tim više što će turizam pasti, vi morate u drugim djelatnostima naći mogućnost, kapacitete za povećanje proizvodnje za domaće tržište i za izvoz te naći politiku supstituiranja uvoza, što ste prije uvozili, a mogli ste proizvoditi. Dakle, moja je podrška Vladinim mjerama uvjetna, za prvi korak, ali ako ne bude drugog koraka, mi ćemo krajem godine biti u velikim problemima.
- To bi preusmjeravanje na domaću proizvodnju moglo pokazati naznake za pola godine a rezultate, kako ste rekli, za godinu dana. Da ste sada premijer, koje biste poteze povukli u tom pravcu? Da ne ostane sve na frazi.
- Je, to je fraza, ali i politika. Prvo, domaća proizvodnja kao takva ne postoji; postoje djelatnosti, postoje drvna, metalna kemijska, prehrambena industrija. Morate imati sliku svog gospodarstva. Drugo, morate znati koji su ciklusi proizvodnje. Recimo, pšenicu ne možete povećati prije godine dana, ali svinjogojstvo i stočarstvo vjerojatno možete za pet-šest mjeseci, kao i povrće. Gledaju se kapaciteti i ciklusi. Što se tiče industrijske politike, a onda i politike svake djelatnosti, Hrvatska to za svojih 30 godina nije napravila. Jer su kod nas, zapravo, svi politikanti što se tiče ekonomije i ekonomske politike. Mora se, dakle, napraviti specifikacija svih djelatnosti i vidjeti koliki su prirodni ciklusi proizvodnje, od prehrambene industrije do kemijske, metalske, drvne industrije, i gledati gdje postoje kapaciteti da se čim prije može napraviti. Treći korak su Vladine mjere da se to napravi.
- Koje su to mjere? Suzimo recimo perspektivu na Istru. Ogromnim je dijelom ovisna o turizmu. Može li se Istra preusmjeriti na, recimo, poljoprivredu?
- Dijelom da, ali to ne bi bilo značajno. No, Istra je zahvaljujući brodogradilištu imala jaku metalsku industriju.
- Brodogradilište je puklo.
- Dobro, dobro, puknula je brodogradnja, ali ljudi nisu zaboravili obrađivati metal. General Motors je sada počeo proizvoditi respiratore.
- Da, ali Uljanik je izgubio radnike.
- Dobro, premalo je gledati samo jednu regiju. Istra je atipični primjer Hrvatske koja živi od turizma. Ako turizam posustane dvije, tri godine, to će biti strašno za Istru! Istra će se možda pretvoriti od najrazvijenije regije u obrnutu situaciju, sve zbog monokulture.
- Tim više što se brodogradilište Uljanik ugasilo. A i posljedice tog gašenja će se doći na naplatu.
- Vlada je, u biti, čekala da se ono ugasi.