DO 2020. IZ EU FONDOVA HRVATSKOJ NA RASPOLAGANJU 10,7 MILIJARDI EURA

Istarskim poduzetnicima novac je "ispred nosa" samo ga trebaju znati uzeti


Pristupanjem u članstvo Europske unije, Republici Hrvatskoj su na raspolaganju strukturni instrumenti, odnosno tzv. ESI fondovi - Europski fond za regionalni razvoj, Europski socijalni fond, Kohezijski fond, Europski fond poljoprivredni fond za ruralni razvoj te Europski fond za pomorstvo i ribarstvo. Trenutno aktualna financijska perspektiva 2014.-2020. približava se kraju, a u tom je sedmogodišnjem razdoblju Hrvatskoj iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova na raspolaganju ukupno 10,7 milijardi eura. Prema podacima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU korisnicima je na raspolaganje stavljeno ukupno 2,8 milijardi eura, odnosno samo 26 posto ukupne alokacije. Uzevši u obzir činjenicu da će uspješnost korištenja utjecati i na iznos alokacije u narednoj sedmogodišnjoj financijskoj perspektivi, u 2018. i 2019. očekuje se intenziviranje objave natječaja i povećanje iznosa bespovratnih potpora od strane resornih ministarstava.

Kako do bespovratnih sredstava?

Prijaviti projekt na otvorene pozive iz EU fondova mogu gotovo svi: poduzetnici i obrtnici, jedinice lokalne samouprave, ustanove, udruge, škole, OPG-ovi …

Prvi korak je identificirati vlastite potrebe (za opremanjem, izgradnjom kapaciteta, zapošljavanjem, edukacijama..i sl.), a onda treba pronaći odgovarajući natječaj. To prvenstveno znači da aktivnosti koje projekt planira moraju ispunjavati zadane ciljeve poziva. Drugim riječima, možete imati odličnu ideju no neće vam biti odobrena sredstva ukoliko projekt nije relevantan za ciljeve koji se pojedinim pozivom žele postići. Slijedeće je utvrditi jeste li prihvatljiv prijavitelj na određeni poziv, te pronaći odgovarajuće partnere ukoliko je partnerstvo obvezno. Sve te informacije iščitavaju se iz natječajne dokumentacije koja se objavljuje uz svaki pojedini poziv. Slijedeći preduvjet je svakako i pozitivno poslovanje i nepostojanje dugovanja prema državi i po osnovi javnih davanja.

Prilikom evaluacije predloženog projekta, procjenjivat će se financijski i ljudski kapaciteti institucije prijavitelja, odnosno je li u stanju uspješno provesti projekt, sufinancirati ga ukoliko je predviđeno, te osigurati njegov učinak na širu zajednicu.

Naši poduzetnici i EU fondovi

Prema objavljenom indikativnom kalendaru objave poziva samo iz Operativnog programa "Konkurentnost i kohezija" za 2018. godinu za male, srednje i velike poduzetnike najavljeno je čak 13 otvorenih poziva, između ostalih: "Izgradnja i opremanje proizvodnih kapaciteta malih i srednjih poduzetnika" (koji je nedavno otvoren); Povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koji prolaze iz aktivnosti istraživanja i razvoja; Podrška poduzećima u zadovoljavanju norma/znakova kvalitete u svrhu poboljšanog pristupa tržištima i povećanju konkurentnosti; Povećanje konkurentnosti i učinkovitosti malih i srednjih poduzetnika putem informacijsko- komunikacijske tehnologije; Internacionalizacija poslovanja malih i srednjih poduzetnika; Inovacije i jačanje međusobne povezanosti; Povećanje energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u uslužnom sektoru...

Ovo što je nabrojano nisu sve poticajne mjere na koje se poduzetnici mogu javiti. Naime, svake godine Istarska županija i Grad Pula objavljuju dodatne natječaje za potpore poduzetništvu. Poduzetnici su često malodušni i pesimistični vezano uz prijave na otvorene pozive jer nemaju dovoljno vremena ni kapaciteta da prate objave natječaja, iščitavaju i pripremaju natječajnu dokumentaciju.

No, u tome im mogu znatno pomoći poduzetničke potporne institucije, ali i izvaninstitucionalni konzultanti.

Konzultantica Ana Vede iz pulske agencije za poslovno savjetovanje Aranea nam je objasnila tijek pripreme i provedbe nekoliko uspješnih poduzetničkih priča s istarskog područja koji su ostvarile bespovratne potpore za jačanje konkurentnosti iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

"Pokriveno" do 85 posto investicije

- Poduzetnici nam se u pravilu javljaju i traže pomoć u identifikaciji poziva na koje bi ih mogli prijaviti, a neke poduzetnike smo i sami prepoznali kao perspektivne za pojedine pozive, pa ih animirali na apliciranje. Baš svi poduzetnici tijekom svog poslovanja trebaju neki oblik pomoći. Najčešće su to manjak financijskih mogućnosti za opremanje ili proširenje kapaciteta, pri zapošljavanju odgovarajuće radne snage ili nedostatak poduzetničkih kompetencija. Trenutno vodimo provedbu kao vanjski stručnjaci za nekoliko poduzetnika s područja Istre, za koje smo pripremili projektne prijedloge u skladu s njihovim potrebama – za nabavu informatičke opreme i softvera, radnih strojeva i slično. Njihovi projekti sufinancirani su bespovratnim potporama intenzitetom od 65-85 posto prihvatljivih troškova, a naša konzultantska usluga vanjske provedbe kod svih je uključena u proračun projekta, kaže nam Vede.

S poduzetnicima u pravilu imaju izvrsnu suradnju, što i ne čudi previše jer i sama ima 14 godina poduzetničkog staža.

- Odlično se razumijemo; ali ipak me u svakom razgovoru fascinira nevjerojatna upornost, fantastične ideje i kreativnost koje naši poduzetnici imaju, a svaki uspješan projekt koliko razveseli njih, vjerujte jako veseli i nas. Najvrjednije nam je povjerenje koje smo stekli kod naših korisnika, stvorili smo odnos u kojem nema glupih pitanja, jer je za stvaranje uspješnog projekta nužna sinergija svih sudionika – oni nama objašnjavaju svoje poslovanje, i koje učinke će na njihovo poslovanje imati provedene aktivnosti iz odobrene potpore, i mi ih dalje vodimo kroz proces pripreme projektnog prijedloga i prateće dokumentacije, zaključuje Ana Vede. (Leonid SLIJEPČEVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter