(Hina/EPA)
Na simpoziju "Potencijali riječke industrijske baštine" u Rijeci je u srijedu najavljeno da će se različite lokacije industrijske baštine na tom području povezati kroz budući informacijsko-interpretacijski centar.
Simpozij je održan u sklopu prekograničnog projekta Inspiracija - Revitalizacija gradova industrijske baštine Trbovlja, Slovenske Bistrice, Labina i Rijeke kroz razvoj kulturnog turizma kako bi se potaknulo oživljavanje slovenskih i hrvatskih gradova s bogatom industrijskom baštinom, između ostalog i stvaranjem novih turističkih sadržaja.
Tako se stvara zanimljiva konstelacija uzajamnog poticanja gradova na revitalizaciju industrijske baštine, rekao je Valerij Jurešić iz tvrtke Subjekt, riječkoga partnera u projektu.
Na riječkom području želi se povezati različite lokacije industrijske baštine Rijeke kroz budući informacijsko-interpretacijski centar, a rezultati će se predstaviti na Industrijskom bijenalu, u sklopu projekta Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture.
Kristina Pandža iz Centra za industrijsku baštinu riječkog Sveučilišta rekla je da je sustavnije proučavanje tog područja počelo osnutkom udruge za zaštitu i promicanje industrijske baštine Pro Torpedo 2003., a rezultat su bile međunarodne konferencije i druga događanja te sveučilišni centar.
Predstavila je povijest industrije i s njom vezanoga graditeljstva, prometa i drugih djelatnosti, od ranih godina 18. stoljeća, kad Rijeka postaje slobodna luka, čime počinje njen razvoj kao modernog grada. Izdvojila je osnutak manufakturnih i kasnije industrijskih pogona koji su se dijelom prenamijenili, kao u slučaju kompleksa Benčić, a dijelom su posve izvan funkcije, pa i zapušteni.
O stanju industrijske baštine Rijeke govorila je Biserka Dumbović-Bilušić iz Konzervatorskog odjela u Rijeci, a Vlatko Čakširan i Marijan Bogatić iz Gradskog muzeja Sisak predstavili su primjere dobre prakse prenamjene industrijske baštine u tom gradu.
Prekogranični projekt završava u siječnju 2021.