ĐAKOVO

Hranić: Hranu treba donirati, a ne bacati

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić poručio je u ponedjeljak kako hranu treba donirati, a ne rasipati i bacati jer je to i grijeh i nepravda.

"Poštovanje prema hrani kao Božjem daru, solidarnost sa siromašnima i doniranje hrane svjedočanski su plod slavlja Kristova uskrsnuća i uskrsne preobrazbe, koja se s euharistijskoga stola pretače u poslanje Crkve i naš kršćanski poziv", istaknuo je Hranić na preduskrsnoj konferenciji za novinare u Nadbiskupskom domu.

Hranić je upozorio da gledanje na hranu samo kao na robu i profit izaziva gladovanje mnogih. Istaknuo je i da se u zadnje vrijeme otvaraju trgovine s hranom pred istekom roka, a da ima slučajeva i kad se prepakirana hrana vraća na trgovačke police ili se čak i baca.

"Velike količine proizvedene hrane se čak i bacaju, jer je u neuređenom društvu bacanje hrane isplativije od njezina doniranja potrebnima, dobrotvornim ustanovama te socijalnim udrugama i samoposlugama", upozorio je Hranić i dodao kako se tu ubraja i hrvatsko društvo. 

Podsjetio je i na "potresno, snažno i jasno Papino upozorenje u enciklici 'Laudato si' da je „… bacati hranu isto što i krasti sa stola onoga koji je siromašan“.

"Želimo istaknuti i problem gubitka hrane, kao i njezina rasipanja u pretjerano tržišno orijentiranom sustavu, što se javlja u svim njezinim etapama: nakon žetve/berbe, tijekom prerade, skladištenja, transporta i prodaje te kroz lance proizvodnje, distribucije i ugostiteljstva - uvijek uz ozbiljne štete za prihod krajnjih, a posebno malih, proizvođača", istaknuo je nadbiskup Hranić.

Ustvrdio je kako je u korijenu društva obilježenog sebičnošću i individualizmom, svih društvenih problema i kriza, uvijek duboka moralna i kulturološka kriza.

Hranić je u uskrsnoj poruci istaknuo da je važno uhvatiti se u koštac s kompleksnom socio-okolišnom krizom te naglasio kako je zauzetost u prilog ugroženih i obespravljenih znak početka uskrsne preobrazbe.

"Da bismo se ozbiljno uhvatili u koštac s uzrocima te krize, potrebna je uskrsna preobrazba koja se, ponajprije, očituje u kršćanskoj zauzetosti i solidarnosti s marginaliziranima", poručio je Hranić i pozvao na izgradnju pravnog okvira u prilog ugroženih i obespravljenih i socijalnu ljubav koja rađa unutarnji poticaj što ohrabruje, motivira i jača, među ostalim, i za doniranje hrane.

Na novinarsko pitanje kako će se u aktualnoj epidemiološkoj situaciji provesti najavljene prve pričesti i krizme, nadbiskup Hranić odgovorio da su svećenici pozvani i za redovita liturgijska slavlja i za zgode kao što su prve pričesti i sl. da se gdje god je moguće euharistija slavi vani. Dodao je kako će ovoga Uskrsa, za razliku od lani, biti blagoslov hrane.


Podijeli: Facebook Twiter