(Snimio Milivoj Mijošek)
Liste čekanja u našem zdravstvenom sustavu već su godinama rak rana našega sustava. Govorimo o tome kako bi pacijent trebao biti u središtu sustava, ali da bi uopće došao u taj sustav potrebni su mjeseci. Sudeći po nekim objavama na društvenim mrežama pojedinaca, nekad je riječ i o godini ili više za pojedine preglede.
Ministrica zdravstva Irena Hrstić rekla je jutros u HTV-ovoj emisiji Dobro jutro, Hrvatska kako su u zadnje dvije godine napravljeni pomaci.
- Pa s onog medijana, kad smo krenuli na aktivnu brigu o listama čekanja, s 270 dana danas smo došli na 130 dana - medijan čekanja, kad gledate sve dostupne dijagnostičke pretrage, rekla je Hrstić.
- Ali da, postoje određene pretrage na koje se jako, jako puno čeka, poput dermatologa, poput oftalmologa, poput reumatologa, elektromioneurografi, dodala je.
- Liste čekanja postoje i u Hrvatskoj i u cijelom svijetu i sve su veće, ali to ne znači da na njima ne treba uporno, studiozno, minuciozno raditi da nam bude bolje, poručila je.
Kao jedan od primarnih razloga za duge liste čekanja istaknula je povećanje potreba.
- Kao prvo, starija smo populacija, rekla je Hrstić.
Osim toga, dodala je, velika dostupnost omogućava i veće zahtjeve.
- Sigurno postoje organizacijske mogućnosti koje mogu poboljšati dostupnost i dijagnostičkih pregleda i pretraga, rekla je ministrica.
Napomenula je kako svaka bolnica ima determinirane termine za prioritetne te onkološke, odnosno pacijente kod kojih postoji sumnja na onkološku bolest.
Što se tiče liječničkog kadra, Hrstić je rekla kako se odljev do kojeg je došlo stupanjem u EU zadnjih godina malo smanjio, među ostalim zbog poboljšanja materijalnih uvjeta u Hrvatskoj.
- Postoji li manjak za određen specijalnosti, odnosno dostupnosti - rekla bih da da.
Primarna medicina nekako nam najviše alarmira potencijalni nedostatak zato što je to starija populacija liječnika, rekla je.
Hrstić se osvrnula i na slučaj mladića s Korčule koji je preminuo uslijed komplikacija nastalih zbog upale uha, koja je dijagnosticirana oko mjesec dana prije.
Rekla je kako se radi o izoliranom i teškom kliničkom slučaju te je još jednom izrazila sućut obitelji i prijateljima, a na pitanje je li utvrđeno čija je odgovornost odgovorila je kako nema nalaz te da ne bi bilo shodno da komentira jer treba i kroz medicinsku dokumentaciju provjeriti kakav je pravi klinički tijek.
CIjeli prilog dostupan je ovdje.