(Snimila Vanja Vesić)
Šest od ukupno deset polaznika programa "Biram bez dima" u potpunosti je pušenje klasičnih cigareta zamijenilo e-cigaretama, nakon što je to lani uspjelo polovici od 10 polaznika. Simbolični su to rezultati edukativne radionice neprofitne udruge CROHM o bezdimnim nikotinskim proizvodima, podršci i komunikaciji s dugogodišnjim pušačima na putu odvikavanja od pušenja.
Jednostavna računica kaže da je 50 do 60 posto polaznika na primjeru dviju grupa prestalo pušiti i prebacilo se na "vejpanje" dok su ostali pak uspjeli značajno smanjiti broj popušenih cigareta u danu, naglasio je predsjednik udruge Filip Tokić na prezentaciji rezultata u prostorijama zagrebačkog lokala "Drugi program". Uskoro kreće rad s trećom skupinom polaznika. Iako je riječ o malom uzorku, repetitivnost pozitivnih rezultata mogla bi biti solidna osnova da se ova "alternativna metoda" prestanka pušenja promatra iz druge perspektive. Svake godine od posljedica pušenja u Hrvatskoj umire 15.000 ljudi, a svaki peti karcinom koji je dijagnosticiran posljedica je te loše navike, upozorio je Tokić, dodajući da se godišnje u našoj zemlji potroši oko milijardu eura na liječenje bolesti povezanim s pušenjem, dok je, primjerice, za izgradnju bolnice u zagrebačkom Blatu potrebno 600 milijuna eura.
- Naš program je amaterska intervencija koja nije nadzirana od liječničke struke ali pokazuje da ako se pušačima ponudi alternativa, ako ih se educira o štetnosti duhanskih proizvoda koje koriste, možemo potaknuti promjenu izbora. Te su prednosti zdravstvene, a s obzirom da nema duhanskog dima manje negativno utječu na osobno zdravlje te zdravlje bližnjih. Iskustva naših polaznika dijelimo i na našoj platformi Biram bez dima.
CROHM većinom čine bivši pušači, među njima i ja, koji iz svoga iskustva mogu pružiti podršku i pomoći onima koji možda sami nisu uspjeli – kazao je Tokić. Program traje 28 dana i uz edukaciju, uključuje i stalnu podršku i razgovore sa članovima udruge. Programom se želi potaknuti pušače na prelazak na, kako kažu, manje štetne alternative, a onda i na potpuni izlazak iz nikotinske ovisnosti, uvjeravaju iz udruge CHROM.
Naravno, zamjena klasičnih cigareta i duhana za motanje elektronskim cigaretama i dalje izaziva zazor unutar same zdravstvene struke jer je nikotin koji izaziva ovisnost prisutan u oba slučaja. No, struka, osim dobro poznate štetnosti izgaranja i udisanja dima klasičnih duhanskih proizvoda treba dati jasnije odgovore o bezdimnim proizvodima, prije svega o e-cigaretama koje su od reda umjetno aromatizirane i privlačnije sve mlađoj populaciji u odnosu na dugogodišnje pušače suočene s mukama odvikavanja.
Nema sumnje da multinacionalne kompanije računaju na profit od svih proizvoda s nikotinom pa bi država kao regulator trebala postaviti jasna pravila igre a javnost dobiti cjelokupne informacije o "novim proizvodima", primjerice o podrijetlu i umjetnim supstancama koje se dodaju u tekućine za e-cigarete. Zdravstveni sustav trebao bi postaviti jasne i šire okvire podrške odvikavanju, no, potrebna je, primjećuju sudionici, i politička volja.
Svoja iskustva odvikavanja od pušenja podijelio je jedan od sudionika radionice Zoran Sertić. U roku od četiri tjedna prestao je pušiti ali je još uvijek na nikotinu.
- Nakon samo tjedan dana nestao je jutarnji kašalj, ali i neugodni okus u ustima koji me pratio posljednjih 15 godina zbog kojeg sam često morao pojesti nešto slatko ili popiti sok, samo kako bih ga se riješio. Pušenje je za mene bila jedna loša navika koje se nikako nisam mogao riješiti. Nedostajala mi je zamjena za cigarete, nešto što će mi ponuditi nikotin, ali i zamijeniti tu ustaljenu naviku…ispričao je Sertić
Prema rezultatima istraživanja Instituta "Ivo Pilar" u Hrvatskoj raste broj pušača što je suprotno od trendova u ostatku EU - prosjek u EU iznosi 22% pušača dok je u Hrvatskoj čak 38%, podsjetio je Tokić. No, prema istraživanju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) čak 44% učenika konzumiralo je e-cigarete, podatak koji samo govori o kompleksnosti pristupa ovoj problematici.
- Još uvijek nemamo sve službene podatke ali možda smo sada prvi u EU po stopi pušača. To je jedan od razloga zašto govorimo o alternativnim nikotinskim proizvodima jer čim eliminiramo faktor izgaranja duhana, više ne možemo govoriti o toj vrstoj štetnosti, nego o isparavanju ili čak bez isparavanja u slučaju konzumiranju nikotinskih vrećica, "snusa" kao što je u Švedskoj.
Zato je u toj zemlji samo 4,5 % pušača. U vezi mitova i činjenica o bezdimnim proizvodima treba spomenuti da je njihova štetnost 95% manja u odnosu na pušenje. Jedan od čestih mitova jest učinkovitost prestanka pušenja pomoću e-cigareta "manja od 30 posto" iako je upravo isparavanje efikasnija metoda odvikavanja čak i od nikotinskih flastera ili kauguma, ističe Tokić.