(Arhiva)
Nakon Tuđmanove smrti predsjednički su izbori u predbožićno vrijeme: dan je kratak, hladno je, česte imamo padaline. Umjesto da se posvetimo obitelji i prijateljima, nameće nam se kampanja. Bilo bi dobro zakonski urediti da se i ovi izbori održavaju u primjerenije vrijeme, kaže Zoran Pucarić, komunikacijski savjetnik iz Zagreba, predavač na Londonskoj školi za odnose s javnošću.
- Pojavljivanje kandidata u medijima nije isto u pretkampanji i kampanji. Mediji nerado daju prostor nepoznatim kandidatima. Uostalom, neki uopće nisu uspjeli prikupiti potpise, a dvoje kandidata nije donijelo dovoljno valjanih potpisa DIP-u. Zanimljivo je da je oboje izazvalo incident pri predaji potpisa.
Htio bih pojasniti: u prostorijama DIP-a sjedi pedesetak zaposlenika APIS-a, koji odmah u sustav unose podatke o svakom danom potpisu. I tako se upisuju svi birači koji su dali podršku dok se ne dosegne traženi broj potpisa, sve preko toga se zanemaruje. Budući da se ne provodi slučajna provjera na nekom uzorku, nego se svi potpisi unose u sustav, odmah se detektiraju pogrešni podaci ili višestruki potpisi.
Politički etablirani kandidati imaju u pretkampanji bolju vidljivost, a najbolju trenutni predsjednik ako ide po novi mandat. Zakonom je propisana ravnomjerna zastupljenost svih kandidata samo u vrijeme službene kampanje, kada do izražaja dolazi njihovo iskustvo - neki se jednostavno ne snađu. To je razlog zašto vladajući preferiraju kratke kampanje - većina kandidata nema vremena objasniti sve za što se zauzima, a aktualni se predsjednik i premijer sa svojim kandidatom pojavljuju i izvan bloka namijenjenog kampanji.
Konkretno: ova kampanja je trajala 16 dana, uključujući Badnjak, Božić, Štefanje i šokantnu tragediju u Prečkom, zbog koje su svi kandidati prekinuli javne aktivnosti. Jedanaest zimskih dana nije dovoljno...
Jesu li vas iznenadili rezultati prvog kruga predsjedničkih izbora?
- Rezultati nisu iznenađujući. Dva kandidata koja ulaze u drugi krug realno su najnekvalitetniji kandidati prvog kruga: trenutni predsjednik, koji s Grabar-Kitarović vodi mrtvu utrku za titulu najlošijeg hrvatskog predsjednika u povijesti, i bezidejni i "aferični" kandidat stranke koja navodno ima više od 200 tisuća članova, a nije uspjela iznjedriti boljeg.
U prvom krugu promatrali smo sukob dviju krajnosti u odnosima s javnošću. S jedne strane, Milanoviću su savjetovali da se što manje pojavljuje u medijima kako bi što manje griješio.
Tako je javnost ostala uskraćena za dodatnu pouku o prehrambenim navikama orla: činjenica da je Milanović izbjegavao debate s protukandidatima, uz tvrdnju da orao ne lovi muhe, pokazuje ne samo nepoštovanje građana nego i njegovu beskrajnu samodopadnost, uz svekoliko pomanjkanje pristojnosti i rezultata rada. Milanović ima svoje tradicionalne birače, koji ga podržavaju bez obzira na to što govori i (ne) radi.
S druge pak strane imate kandidata koji bez pogovora sluša pogrešne PR savjete. Bijela košulja zavrnutih rukava može sugerirati da ste dinamični i da rješavate probleme. Potvrdile su to kampanje Blaira i Obame. No tako se možete slikati u svom uredu, ali ne i u dnevniku usred zime jer može se steći dojam da su vas novinari ulovili u pauzi motanja kabela. Predsjednički kandidat u studiju mora biti u odijelu i kravati. Točka!
Ipak, apsolutni hit u Primorčevoj kampanji je video u kojem priprema tuljce s kremom od vanilije, koji ga tako podsjećaju na djetinjstvo i mamu Dragicu, pri čemu izgleda neprirodno i usiljeno. PR savjetnici su očito kod prosječnog birača u Sinju, Drnišu, Imotskom htjeli izazvati razmišljanje: "To je naš predsjednik, za njega ćemo glasati." Šalu na stranu, razvidno je da Primorca ne podržavaju svi birači HDZ-a i koalicijskih partnera, a ovakvi promašaji u kampanji samo ga udaljavaju od podrške.
Gotovo svi ostali kandidati ovu su kampanju svjesno iskoristili tek kao pripremu za lokalne izbore. Neki su pri tome bili dosta uspješni, poput Jonjića i Selak Raspudić, a nekima to nije pošlo za rukom, poput Mostova kandidata, koji je morao spriječiti odljev birača prema Selakici. U nedostatku konkretnih činjenica i priča o kavi Mile Kekina s Nikicom Jelavićem (ne nogometašem) može se promatrati kroz prizmu predstojećih lokalnih izbora.
Što očekivati u predstojećoj kampanji za drugi krug? Kakva bi sad mogla biti retorika, koje bi teme mogle dominirati, ili će sve ići utabanim stazama iz prvog kruga?
- Najavljena je jedna debata koja bi mogla biti zanimljiva, ako Milanović dođe na nju, a velike su šanse da se to neće dogoditi. Naime, ostvario je toliku prednost pred protukandidatom da može slobodno otići na skijanje i pojaviti se ponovo na dan izbora.
Ne mora ništa poduzimati - Primorac će sa svojim savjetnicima odraditi posao za njega. Premda bih vrlo rado gledao tu debatu i to nadmudrivanje: usiljenog i neprirodnog Primorca i relativno jednostavnog (kada ne mudruje) Milanovića.
Ne vidim u Primorcu koju bi on to kvalitetu donio na Pantovčak, a ne vidim ni potencijal za mobilizaciju desnog biračkog tijela. On jednostavno nije prepoznat (ili je možda točnije reći da jest prepoznat) unatoč ogromnom novcu potrošenom u kampanji. No prešao je prag od 10 posto i dobit će povrat dijela sredstava iz proračuna.
Kakvu kohabitaciju očekivati u idućih pet godina, ovisno naravno o pobjedniku, ali, načelno uzevši, može li u odnosima Pantovčaka i Banskih dvora uopće biti konstruktivnog dijaloga i suradnje u obostranom interesu?
- Ne očekujem nikakve promjene u budućim odnosima dvaju brda jer ne vidim nikakvu šansu da na Pantovčaku dođe do promjene. A malo je vjerojatno da će doći do promjene u ponašanju dvaju protagonista. Teško da će reći "šalili smo se, idemo sada ozbiljno". Gledat ćemo nastavak tvrde kohabitacije sa svim "dražesnim" posljedicama koje će takav odnos nanositi našoj još uvijek mladoj demokraciji.
Pri tome treba imati na umu da će se odnos snaga promijeniti u korist Milanovića, jer avantura s Primorcem naškodit će Plenkoviću unutar stranke ma koliko će se njemu naklonjeni mediji truditi minorizirati razmjere tog debakla: Primorac je njegov izbor i njegova odluka. Članovi stranke tražit će krivca za ovaj debakl - Primorac to ne može biti jer jednostavno nije njihov član.