bezbrižna starost?

Liste čekanja za dom za starije sve duže, a kapaciteta - nema dosta. Grade se novi centri, hoće li to biti dovoljno?

| Autor: Glas Istre
(Snimio Luka Batelić/Pixsell)

(Snimio Luka Batelić/Pixsell)


Svaki treći stanovnik naše zemlje je u mirovini. Potrebe za smještaj u domove za starije sve su veće, a liste čekanja sve duže. Imamo oko 30.000 smještajnih kapaciteta tog tipa, no to nije dovoljno, javlja HRT

U glavnom gradu Zagrebu na smještaj u dom za starije čeka se i do 15 godina, a primjerice, u Osječko-baranjskoj županiji na smještaj u ovom trenutku čeka više od 3500 građana. Diljem Hrvatske gradi se 18 centara za starije, ukupno vrijednih oko 160 milijuna eura, no veliko je pitanje hoće li i tada biti dovoljno mjesta za sve.

U novim domovima osigurat će se smještaj za starije osobe oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih vrsta demencije. Broj zahtjeva samo raste. U Hrvatskoj je oko 30 tisuća smještajnih kapaciteta, što je s obzirom na demografsku sliku naše zemlje - premalo.

Zato će se izgraditi novih 18 centara za starije koji bi svoja vrata trebali otvoriti sredinom 2026.

- Širimo kapacitete za gotovo dvije tisuće novih kreveta, te gotovo pet tisuća izvaninstitucijskih usluga i plan je u 2025. nakon izglasavanja proračuna da osiguramo nova dodatna sredstava, naglasio je ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić. 

Centri će imati poseban odjel za oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih vrsta demencije kojima je potrebna 24-satna skrb, kao i smještaj za polupokretne i nepokretne osobe.

- Za korisnike koji imaju demenciju ili Alzheimer imat ćemo otprilike 250 novih takvih kapaciteta. Osim što će pružati uslugu smještaja, pružat će usluge u zajednici, na kućnom pragu jer je to najbitnije za njihovu kvalitetu života, dodao je državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Ivan Vidiš.

Cijena za mjesto u jednom ovakvom centru još je nepoznanica, ali iz Ministarstva poručuju - država će snositi dio troškova. - Bit će subvencionirane ovisno o stupnju zahtjeva, odnosno invaliditeta koje starija osoba ima, istaknuo je Vidiš.

Primjerena skrb i bezbrižna starost - ono je što naši stariji zaslužuju i što im, u konačnici, dugujemo. 

Cijeli prilog potražite na mrežnim stranicama HRT-a.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter