institut ruđer bošković

Razvijen inovativni alat za predviđanje učinkovitijih terapija za čest oblik raka

| Autor: Hina
(Foto IRB Facebook)

(Foto IRB Facebook)


Multidisciplinarni tim istraživača i liječnika, predvođen znanstvenicima Instituta Ruđer Bošković (IRB), razvio je inovativni računalni alat pod nazivom Vini, koji omogućuje predviđanje najučinkovitijih kombinacija lijekova u liječenju rezistentnog raka prostate.

Glavni cilj ovog alata je spriječiti napredovanje bolesti u smrtonosni stadij, poznat kao terapijski rezistentni rak prostate, ističu s IRB-a, dodajući da su ovi rezultati nedavno objavljeni u uglednom časopisu Scientific Reports.

Rak prostate najčešći je novodijagnosticirani rak u muškaraca u Hrvatskoj. Prema podacima Registra za rak, u 2020. godini dijagnosticirano je 2299 slučajeva raka prostate. Prema posljednjim dostupnim podacima o mortalitetu u Hrvatskoj, u 2021. godini rak prostate bio je 9. vodeći uzrok smrti kod muškaraca. To je treći najčešći zloćudni uzrok smrti u muškaraca, nakon raka pluća te raka debelog i završnog crijeva.

U ranoj fazi, napominje se u priopćenju, rak prostate često se uspješno liječi hormonskom terapijom, ali kako vrijeme prolazi, stanice raka postaju otporne na standardne terapije. Ova otpornost omogućuje razvoju bolesti u kastracijski rezistentni rak prostate (CRPC), što bolest čini znatno opasnijom i težom za liječenje. Iz tog razloga, istraživači i kliničari neprestano rade na pronalaženju novih terapijskih strategija koje bi mogle spriječiti napredovanje bolesti u taj smrtonosni stadij.

Sofisticirani računalni alat Vini razvijen je kako bi predvidio učinkovitost kombinacija lijekova u borbi protiv raka prostate. Njegov razvoj rezultat je uske suradnje između znanstvenika s IRB-a i liječnika iz KBC-a Sestre milosrdnice.

Kako se navodi u priopćenju, ovaj alat koristi goleme količine podataka iz znanstvenih baza, uključujući KEGG, DrugBank, Pubchem i Protein Data Bank, kako bi analizirao biološke procese unutar stanica raka te predložio najbolje moguće kombinacije lijekova.

"Željeli smo izraditi alat koji može sveobuhvatno analizirati interakcije lijekova na razini stanica i predvidjeti njihovu učinkovitost u kombiniranoj terapiji", objasnio je voditelj istraživanja iz Centra za informatiku i računarstvo na IRB-u Draško Tomić.

"Uzeli smo u obzir sve poznate ciljne gene, proteine i molekularne interakcije te uspjeli predložiti nove kombinacije lijekova koje bi mogle pomoći u liječenju raka prostate prije nego što postane neizlječiv", dodao je.

IRB napominje da se rezultati trenutačno temelje na teorijskim modelima, no istraživački tim vjeruje da nalazi imaju potencijal dovesti do novih, učinkovitijih tretmana u budućnosti.

"Sljedeći korak za Vini je provjera ovih predviđanja u kliničkim ispitivanjima. Ako se kombinacije lijekova koje je predložio Vini pokažu uspješnima u praksi, mogli bismo svjedočiti novom poglavlju u liječenju raka prostate. Ovo istraživanje ilustrira kako se primjena naprednih računalnih modela može koristiti za rješavanje najsloženijih medicinskih izazova, otvarajući nove perspektive u liječenju karcinoma", poručuju iz IRB-a.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter