(Foto: iStock / Davor Kovačević)
Glavni ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda dr. sc. Ivan Güttler izjavio je sinoć u "Otvorenom" kako bi nakon snažnih nevremena u posljednjem periodu, do kraja tjedna trebali imati ipak stabilnije vrijeme. Očekuje nas, dodao je, ljeto toplije od prosjeka.
Zanimljiv je bio dio u kojem se osvrnuo na tuču.
"Smanjuje se broj dana s tučom, osim u ovim najvećim kategorijama. To stanje nije samo problem u Hrvatskoj, nego i u ostalim zemljama, primjerice Italiji", kazao je.
Güttler je rekao i kako je DHMZ je jedina nacionalna meteorološka služba u čitavoj Europskoj uniji, koja ima zakonsku obvezu zasijavanja konvektivnih oblaka srebrovim jodidom, a kako bi se djelovalo na tuču. No, dodao je da neka istraživanja pokazuju da primjena srebrovog jodida, povećava štetu od tuče.
"Totalno suprotno od očekivanog. Zato smo vrlo oprezni u primjeni", istaknuo je.
O ovom se problemu jučer oglasio i na Facebooku.
"DHMZ je jedina nacionalna meteorološka služba u čitavoj EU koja ima zakonsku obvezu zasijavanja konvektivnih oblaka srebrovim jodidom a kako bi se djelovalo na tuču.
Zašto je to potencijalno opasno, posebno u slučaju velikih tučonosnih oblaka?
1. "Ukratko, sovjetska metoda suzbijanja tuče nije bila tako učinkovita u središnjoj Švicarskoj kako su tvrdili sovjetski znanstvenici. Naprotiv, većina procjena sugerira određeni trend prema VEĆOJ energiji tuče kad je zasijana i VEĆOJ površini pod tučom kad je zasijana."
2. "Sirovi podaci pokazuju PORAST energije tuče za faktor 3 prilikom zasijavanja. Ovo je SUPROTNO od onoga što se očekuje od zasijavanja."
3. "Unatoč tome, većina čitatelja će se složiti s nama da su operacije zasijavanja bile učinkovite na POGREŠAN način. U svakom slučaju očito je da primijenjenu metodu kao sredstvo zaštite od tuče treba napustiti ODMAH".
Tuča je ozbiljan problem s potencijalno velikim štetama. No zasijavanje oblaka srebrovim jodidom je neučinkovito a potencijalno i opasno. Ovo ću ponavljati svake godine", napisao je.