BRUNO PAVIĆ

Bivši djelatnik SOA-e objasnio kako se radi sigurnosna provjera: "Za Turudića sada ona upravo istječe"

| Autor: Novi list
(Snimio: Davor Kovačević)

(Snimio: Davor Kovačević)


Bivši djelatnik SOA-e, danas stručnjak za sigurnost Bruno Pavić  pojasnio je u središnjem Dnevniku HTV-a kako postoje tri vrste sigurnosnih provjera. U slučaju imenovanja dužnosnika radi se o temeljnoj sigurnosnoj provjeri, a Pavić je objasnio tko ju sve mora proći.

“Temeljnu sigurnosnu provjeru, između ostalog, prolaze suci, zaposlenici sigurnosno-obavještajne agencije, prolaze djelatnici PNUSKOK-a, DORH-a. Zakon o sigurnosnim provjerama isto tako poznaje i osobe koje moraju proći sigurnosnu provjeru za pristup povjerljivom podatku, što u ovom slučaju nije bio. Vi na početku ispunite upitnik za temeljnu sigurnosnu provjeru koji obuhvaća sve, od vaše punoljetnosti do danas, do zaposlenja i ti navodi se provjeravaju. Upitnik dostavljate čelniku tijela, čelnik tijela to dostavlja SOA-i i onda SOA radi po tome. Ako ste vi, primjerice, rođeni u Splitu, živite u Rijeci i radite u Zagrebu onda vas provjeravaju tri centra SOA-e i to sve šalju u središnjicu, koja to objedinjuje i na kraju daje mišljenje”, objasnio je Pavić.

U slučaju da je osoba boravila na različitim adresama i školovala se u različitim gradovima, uključuje se više centara SOA-e. Pavić je rekao i kada se poseže za poligrafskim ispitivanjem uz pristanak osobe koja se ispituje.

Poligrafsko testiranje

“Poligrafsko testiranje za djelatnike SOA-e je obvezno, dakle svi koji se zapošljavaju u SOA-u prolaze poligrafsko testiranje. U slučaju da ima nekakvih nejasnoća u upitniku i u slučaju da ima nekakvih indicija ili sigurnosno interesantnih stvari, onda se može posegnuti za poligrafom”, dodao je.

Sve prikupljene podatke središnjica SOA-e potom objedini u cjelovito izvješće i šalje naručitelju.

“U slučaju glavnog državnog odvjetnika, šalje se čelniku tijela, a u slučaju kad se radi o pristupu klasificiranim podacima, onda se šalje Uredu Vijeća za nacionalnu sigurnost (UVNS)”, objasnio je Pavić.

Naveo je kako nema otvorenog prostora za neku vrstu manipulacije i da nitko ne može utjecati na to što sadržava dosje.

“Kolege iz SOA-e to rade vrlo profesionalno, vrlo temeljito i prate postupovnost i tu jednostavno nema prostora za nikakve manipulacije. Jedina osoba koja to može napraviti je ravnatelj, ali to bi se onda u hijerarhiji znalo da se nešto izmijenilo. To je jako ozbiljna stvar i tu nema prostora za manipulaciju”, ustvrdio je.

SOA daje mišljenje

Što ukoliko netko ne prođe provjeru?

“SOA ne daje rješenje “može” ili “ne može”. SOA daje mišljenje i onda u tom slučaju čelnik tijela, odnosno UVNS u slučaju pristupa klasificiranim podacima, odlučuje što će s tim podatkom. Dakle, SOA tu radi samo taj dio posla koji se odnosi na mišljenje”, rekao je Pavić.

Sigurnosna provjera ima rok trajanja na pet godina, a potom se radi nova.

“Kod obnove provjere uzimaju se novi relevantni podaci, a isto tako se prođu stari da se vidi je li bilo kakvih izmjena i dopuna. Onda se ti podaci ponovno provjeravaju i naravno radi se razgovor s provjeravanom osobom. I onda se neki podaci unutra koje imate mogu kroz razgovor vidjeti kako je došlo do promjene. Što se tiče Ivana Turudića, posljednja sigurnosna provjera bila je 2019. godine i sad mu to onda upravo negdje istječe. On bi sad trebao ponovno proći tu provjeru”, rekao je Pavić za HRT, navodeći kako je godišnje oko tisuću sigurnosnih provjera.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter