Svemu je krivo vrlo hirovito i kišno proljeće

Protekla pčelarska sezona bila je prilično oskudna pa su je pčele u Lici "dobile rezultatom 2:1"!

| Autor: Marin Smolčić
(Snimio Marin Smolčić / Novi list)

(Snimio Marin Smolčić / Novi list)


Lički uzgajivači pčela se proteklom godinom po pitanju količina meda ne hvale pretjerano radosno. Svemu je krivo vrlo hirovito i kišno proljeće kada su se pčele držale košnica i tek su povremeno letjele u potrazi za cvjetovima i ostalom ispašom. Ljeto je bilo solidno, a tijekom jeseni je ponovno kiša smanjivala "pčelinje dane". Sve su ovo razlozi što su lički pčelari u protekloj godini imali uglavnom po jedno vrcanje meda iz košnica.

Jedan od najpoznatijih ličkih pčelara svakako je Alen Zorić iz Gospića. Njegove pčele i košnice smještene su na livadama i po gajevima nadomak rijeke Like nedaleko od Smiljana. Kako nam je Alen pojasnio ondje je tijekom godine ispaša pčela inače vrlo bogata i raznolika. Pitamo ga što pčele rade u ovo doba godine, u vrijeme kada su prve studeni i snijeg dali znak da stiže zima.

(Snimio Marin Smolčić / Novi list)(Snimio Marin Smolčić / Novi list)

- Pčele su trenutno u košnicama. Miruju i polako troše stvorene zalihe meda. Zato je, ukupno gledano, protekla medna sezona bila bolja za pčele, nego li za nas pčelare u Lici. Laički rečeno "pčele su pobijedile"! Stvari ovako stoje jer niti jedan pčelar neće ostaviti svoje pčele bez dovoljnih zaliha hrane za zimu. Unosa mednih zaliha protekle sezone u košnice bilo je, ali u nešto manjem obimu nego li inače. U sportskom žargonu ova je godina za pčele bila 2:1 u odnosu na nas pčelare.

Cijena jednog kilograma meda u maloprodaju posvuda u Lici iznosi od 10 do 13 eura. Ovisno o vrsti meda. Supruga i ja smo protekle sezone imali najviše livadnog meda, bilo je nešto lipovog i šumskog meda. Oko naših pčela ima nešto bagrema, ali on nije znatnije izražen.

(Snimio Marin Smolčić / Novi list)(Snimio Marin Smolčić / Novi list)

Ja volim svaku vrstu meda, ali mi vriskov med s okolnih planina ima posebnu aromu. Za takav med treba imati kamion za prijevoz košnica na obližnje vrleti, svakako treba imati i ponešto vremena, govori nam Alen Zorić, inače zaposlenik Odjela radiologije u Općoj bolnici Gospić. Alen se uz pčelarstvo posebno specijalizirao za uzgoj inače vrlo traženih matica sive pčele o čijem uzgoju i statusu u košnicama ovisi zdravlje cijele populacije vrijednih pčela.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter