Rijedak zahvat je dosad u svijetu proveden tek kod 70-ak ljudi - prof. dr. Davor Miličić, pacijent Miljenko Knežević i prof. dr. Hrvoje Šobat (Snimio Željko Lukunić / Pixsell)
Kod teškog srčanog bolesnika Miljenka Kneževića (67) liječnici KBC-a Zagreb i Radiochirurgije Zagreb proveli su 17. srpnja inovativno liječenje po život ugrožavajuće aritmije srca s pomoću tzv. radioablacije, rijetkog zahvata koji je dosad u svijetu proveden kod samo sedamdesetak pacijenata.
Riječ je o bolesniku koji je na listi za transplantaciju srca, a konvencionalne metode liječenja kod njega više nisu davale rezultata. Knežević je prvi infarkt miokarda doživio još u 33. godini života, imao ih je zatim još tri, a od 1999. godine ima ugrađen by-pass i defibrilator koji štiti od srčane smrti. Razvio je i po život opasnu aritmiju kojoj su izvorišta bili brojni ožiljci na miokardu te životno ugroženog pacijenta s Rebra uopće nisu mogli otpustiti kući, objasnio je prof. dr. Davor Miličić, predstojnik Klinike za bolesti srca, na jučerašnjoj konferenciji za novinare.
- Razmatrajući dostupnost inovativnih i potencijalno učinkovitijih metoda liječenja, stupili smo u suradnju sa Specijalnom bolnicom Radiochirurgia koja raspolaže najnovijom tehnologijom iradijacijskoga liječenja, primarno namijenjenoj liječenju zloćudnih novotvorina. Međutim, nekoliko centara u svijetu ima iskustva i s ablacijama aritmija srca na takvim uređajima, objasnio je Miličić. Ukupno je dosad učinjeno 70-ak takvih zahvata u svijetu, od čega više od jedne trećine u uglednoj Klinici Brigham Sveučilišta Harvard u Bostonu, SAD.
S pomoću inovativnog sustava In-Heart, koji je Klinika za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb odnedavno uvela u kliničku praksu, omogućeno je tzv. strukturno mapiranje aritmija srca, temeljem oslikavanja CT-om ili magnetskom rezonancijom. Takav software omogućuje kardiolozima precizno određivanje izvorišta aritmije i definiranje dijela miokarda na kojem će se provesti postupak ablacije. Zapisi dobiveni s pomoću sustava In-Heart potom su bili obrađeni s pomoću najnovijeg 4-D uređaja za CT-oslikavanje u SB Radiochirurgia. Uslijedila je simulacija ablacijskoga zahvata, a potom i sama radioablacija. Zahvat je trajao oko 1 sat, a prema riječima prof. dr. Hrvoja Šobata, specijalista onkologije i radioterapije, bilo je zahtjevno provesti ga u okolnostima gdje srce nije mirna meta već se pomiče uslijed svog rada i disanja pacijenta.
- Bilo je važno u ožiljak deponirati optimalnu dozu zračenja bez oštećenja okolnog tkiva. Za takav zahvat nema posebne pripreme, zahtijevali smo od pacijenta samo da bude miran i da se ne miče na stolu, prepričava Šobat. Kako je riječ o preciznoj metodi, odnosno kirurški preciznom zračenju, bilo je - kaže, bitno precizno planirati u odnosu na pomake srca. Osim toga, ožiljak na miokardu bio je veći od područja koje se tretiralo, a kardiolog je točno odredio koji dio želi ozračiti.
- Velika briga bila nam je blizina zdravih organa - jednjaka, ošita, želuca, a pacijenta smo upozorili da može imati prolazne smetnje gutanja, što kod njega ipak na kraju nije bio slučaj, rekao je Šobat.
Sam postupak radioablacije odvija se tako da se uređaj okreće oko pacijenta, a on ima osjećaj kao da je na rentgenu - praktički ne osjeća ništa. Na površini tijela nema nikakvih znakova zahvata, jedino se jednjak zacrveni, ali to spontano prolazi nakon zahvata.
Prema riječima prof. dr. Miličića, bolesnik je danas bez aritmija, dobro je i stabilnog stanja te će kod kuće čekati transplantaciju srca koja mu više nije hitno potrebna.
- Obavili smo funkcijski test, razmotrili mogućnost privremenog brisanja s liste za transplantaciju, ali smo uvidjeli da postoji indikacija da na njoj ostane. Međutim, on sad može čekati, stabilan je i dolazi na redovite kontrole, kazao je Miličić.
Na pitanje koliko bi se pacijenata godišnje moglo liječiti na ovaj način, šef kardiologije odgovara kako bi to moglo biti 10-ak kandidata godišnje. Iako je riječ o rijetkom stanju, na Rebru se godišnje obavi 18 transplantacija srca, a ova bolnica prima najsloženije slučajeve iz čitave zemlje i regije.
- Upravo zato moramo tražiti inovativne metode liječenja da im priuštimo vrhunsku medicinu, poručuje prof. dr. Miličić. Ovakav zahvat provodi se u samo nekoliko centara u svijetu, što KBC Zagreb svrstava među najbolje u Europi i svijetu, rečeno je na konferenciji. Radiochirurgija Zagreb je pak četvrti centar u svijetu s akreditacijom za radiokirurške zahvate, naglasio je ravnatelj te ustanove, prof. dr. Dragan Schwarz.
Na pitanje zašto Rebro nema uređaj za radioablaciju te kada će ga nabaviti, na jučerašnjem skupu nisu imali odgovor.