rezultati objavljeni u časopisu Genes

HRVATSKI LIJEČNICI I ZNANSTVENICI SV. KATARINE JOŠ SE JEDNOM VINULI U SVJETSKE VISINE: Matične stanice iz masnog tkiva obnavljaju hrskavicu bolesnika s osteoartritisom

| Autor: Portal Glas Istre

Kako u slučaju osteoartritisa tako i u nizu drugih bolesti, nedvojbeno je će se budućnost zdravstva temeljiti na integraciji načela personalizirane i regenerativne medicine u kliničku praksu. Raduje me da još jednom hrvatski stručnjaci svjedoče globalnu izvrsnost, a posebno me raduje što rezultati naših istraživanja imaju golemi impakt u liječenju oboljelih s osteoartritisom, izjavio je Dragan Primorac

 

U prostorijama Specijalne bolnice Sv. Katarina održana je konferencija za medije povodom upravo objavljenih rezultata multicentričnog znanstvenog istraživanja. Projekt je za cilj imao utvrditi učinak intra-artikularne aplikacije autolognog mikrofragmentiranog masnog tkiva, točnije tzv. stromalne vaskularne frakcije (SVF) koja sadrži niz različitih tipova stanica na zglobnu hrskavicu u oboljelih od osteoartritisa.

Rad objavljen u časopisu Genes (Basel) prvi put u medicinskoj literaturi prikazuje višegodišnji učinak mezenhimalnim matičnih i mezenhimalnih stromalnih stanica izdvojenih iz masnog tkiva. Uz voditelja projekta prof.dr. Dragana Primorca, autori na radu su doc.dr. Igor Borić, doc.dr. Damir Hudetz, dr. Eduard Rod, doc.dr. Željko Jeleč, dr. Trpimir Vrdoljak, doc.dr. Andrea Skelin, prof.dr. Ozren Polašek, dr. Mihovil Plečko, dr.sc. Irena Trbojević-Akmačić, prof.dr. Gordan Lauc.

Boluje 30 - 50 posto starijih

Prof. dr. Dragan Primorac rekao je da su rezultati objavljeni u časopisu Genes, a nova saznanja do kojih smo došli promijenili su neke postojeće paradigme te ukazali na novi put prema boljem poznavanju i razjašnjavanu biologije i terapijskog učinaka tretmana osteoartritisa vlastitim stromalnim i matičnim stanicama prisutnim u milrofragmentiranom masnom tkivu. Kako u slučaju osteoartritisa tako i u nizu drugih bolesti, nedvojbeno je će se budućnost zdravstva temeljiti na integraciji načela personalizirane i regenerativne medicine u kliničku praksu.   Raduje me da još jednom hrvatski stručnjaci svjedoče globalnu izvrsnost, a posebno me raduje što rezultati naših istraživanja imaju golemi impakt u liječenju oboljelih s osteoartritisom. Nedvojbeno je da rezultati prikazani u ovoj studiji imaju izniman značaj u razvoju novih dijagnostičkih, prognostičkih i terapeutskih alogoritama vezanih uz osteoartritis, rekao je Primorac.

Osteoartritis je jedan od najčešćih zdravstvenih problema u svijetu, a podaci vodeće američke ortopedske institucije u SAD-u, Hospital for Special Surgery, ističu da trenutno u svijetu od osteoartritisa boluje oko 630 milijuna, što ovu bolest pozicionira među najučestalije bolesti modernog čovjeka.   Značajno je da učestalost pojavljivanja osteoartritisa raste s povećanjem životne dobi, a neke studije ističu da u populaciji starijoj od 65 godina od osteoartritisa boluje 30-50 posto osoba. Liječenje osteoartritisa se dugi niz godina temeljilo na ublažavanju simptoma u smislu modulacije boli i poboljšanja funkcije zgloba, te ugradnja totalne endoproteze u slučaju kad je hrskavica ireparabilna.

Specijalna bolnica Sv. Katarina, europski je centar izvrsnosti i prva Europska bolnica s američkom akreditacijom Global Healthcare Accreditation. Bolnica je predvodnik uvođenja integriranog koncepta personalizirane medicine u kliničku praksu EU. Specijalna bolnica Sv. Katarina nastavna je baza 4 medicinska fakulteta, suradnja institucija s vodećim američkim i europskim klinikama te službena bolnica Hrvatskog olimpijskog odbora i Hrvatskog nogometnog saveza.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU OD NEDJELJE

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter