Osnovna škola Sućidar u Splitu
U splitskoj Osnovnoj školi Sućidar pojavio se svrab, ili šuga, piše Slobodna Dalmacija.
Dodaje se da puno ljudi misli da je riječ o iskorijenjenoj zaraznoj bolesti, ali u pravilu nije riječ o nikakvoj fatalnoj bolesti i rijetko dolazi do komplikacija.
Informaciju da su neki učenici ove škole zaraženi svrabom neki nastavnici su već iskomunicirali s roditeljima i pozvali ih na dodatan oprez, no sad je stigla i službena informacija o zarazi u OŠ Sućidar.
Dakle, zaraženo je nekoliko sućidarskih osnovaca, kod kojih je dijagnosticirana ova kožna bolest praćena snažnim svrabom i crvenilom na koži. U školi tvrde i kako provode i mjere dezinfekcije školskih prostora i radnih površina učenika, a sve se odvija pod nadzorom liječnika specijalista školske medicine i epidemiologa.
Primarijus dr.Diana Nonković, voditeljica Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti u županijskom Zavodu za javno zdravstvo, kaže da je sretna okolnost da je u OŠ Sućidar liječnica školske medicine vrlo brzo reagirala i već je uključena epidemiološka služba kako bi se stvari stavile pod kontrolu. Nije ništa neobično da se svrab pojavio u školi, jer se ova bolest i inače najčešće javlja u napučenim velikim kolektivima poput škola, vrtića, staračkih domova...
Dodje se da osobe zaražene svrabom, kao i one kod kojih se pojave dječje gliste ili uši, prati stigma kako ne vode računa o higijeni, što uopće nije točno. To je samo znak da su bile u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom i ništa više.
Bolest će se, ukoliko se pojavi, kod djeteta prepoznati ako mu se nakon jakog svraba pojavi crveni osip na mjestima grebanja i češkanja. Osjećaj svraba pojačava se po noći i u toplijem prostoru, pa se bolest može prepoznati i prije izbijanja osipa, ako se dijete češka dok spava.
Roditelji su dobili uputu da u tom slučaju odmah kontaktiraju svoga liječnika i ne šalju dijete u školu dok ne provjere o čemu se radi. Ako je svrab u pitanju, liječnik će im prepisati potreban lijek i objasniti što sve treba učiniti kako bi bolest bila izliječena.