ZAGREB

ZSE: Oprezno trgovanje na početku tjedna

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Zagrebačkoj burzi na početku tjedna očekuje se oprezno trgovanje i stagnacija Crobexa, jer investitori nemaju smjernica iz domaćeg poslovnog sektora. 

Svih pet analitičara koji su sudjelovali u anketi Hine očekuje danas stagnaciju Crobexa.

Crobex indeks spustio se prošloga tjedna 0,55 posto, na 1.878 bodova, a Crobex10 za 0,73 posto, na 1.176 bodova.

Među sektorskim indeksima, najviše je u minusu bio turistički, za 1,3 posto, dok je jedino porastao građevinski, za 0,9 posto.

Redovni promet dionicama iznosio je prošloga tjedna 24,4 milijuna kuna, što je otprilike 6,4 milijuna kuna više nego u tjednu ranije.

Uz to, u blok transakciji dionicom Atlantic grupe ostvareno je još 4,7 milijuna kuna, po cijeni od 1.550 kuna po dionici.

"Na domaćem tržištu prošloga tjedna indeksi su oslabili, suprotno kretanjima na globalnim burzama, pri čemu je najviše oslabio turistički sektor, što ukazuje da vlada neizvjesnost oko nadolazeće turističke sezone. Nastavljen je i trend slabije ukupne likvidnosti, koja je u prosjeku dnevno dosezala 5,8 milijuna kuna, što je nešto niže nego tjedan ranije", kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkische banci.

Zasad tržište oskudijeva korporativnim vijestima, pa Špoljar danas na domaćem tržištu kapitala očekuje oprezno trgovanje. 

"U idućim tjednima investitori će se nastojati pozicionirati uoči nadolazeće objave rezultata domaćih kompanija za prvo tromjesečje", smatra Špoljar. 

U redovnom trgovanju, prošloga tjedna najveći promet, 3,5 milijuna kuna, postignut je dionicom HT-a, čija cijena je oslabila 0,52 posto, na 191,5 kuna.

Slijedile su dionice Adris grupe, pri čemu je povlaštenom ostvareno 2,89 milijuna kuna prometa, uz pad cijene za 0,98 posto, na 405 kuna. Redovnom dionicom, pak, ostvareno je 2,36 milijuna kuna, a cijena joj je pala 1,33 posto, na 444 kune.

U fokusu investitora bila je i dionica Zagrebačke banke, kojom je ostvareno 1,47 milijuna kuna. Cijena joj je ojačala 0,7 posto, na 56,4 kuna.

Po likvidnosti pratila ju je dionica Optima telekoma, s ostvarenih 1,35 milijuna kuna, uz pad cijene za 0,61 posto, na 6,5 kuna.

Najveći pad cijene među likvidnijima zabilježila je dionica Jadroagenta, za 3,13 posto, na 1.550 kuna. S druge strane, najviše je ojačala cijena dionice Dalekovoda, za 4,79 posto, na 7 kuna.

Na domaćem tržištu proteklog se tjedna trgovalo s ukupno 60 dionica, pri čemu je cijena njih 13 porasla, 27 pala, a 20 zabilježila stagnaciju.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna porastao 1,2 posto, na 34.200 bodova, dok je S&P 500 skočio 1,4 posto, na 4.185 bodova, a Nasdaq indeks 1,1 posto, na 14.052 boda.  Novi rekordni dosezi Dow Jones i S&P 500 indeksa ponajviše se zahvaljuju rastu cijena dionica velikih tehnoloških kompanija, kao što su Apple, Microsoft i Facebook, te banaka.

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,5 posto, na 7.019 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,45 posto, na rekordnih 15.459 bodova, a pariški CAC 1,9 posto, na 6.287 bodova.

Zahvaljujući tome, STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica dosegnuo je najvišu razinu u povijesti, nadoknadivši sve gubitke od početka koronakrize.

"Na Wall Streetu su indeksi porasli već četvrti tjedan zaredom, a i na europskim burzama vladalo je odlično raspoloženje. Rezultat je to snažnih poslovnih rezultata kompanija u prvom kvartalu, posebice u financijskom sektoru, uz dobre makroekonomske pokazatelje", navodi Špoljar.

Kako dodaje, očekuje se da će kompanije izvijestiti o rastu dobiti u prvom tromjesečje u prosjeku za 25 posto, što bi bio najsnažniji kvartalni rast dobiti od 2018. godine.

Rekordni rast kineskog gospodarstva u prvom kvartalu dodatno je ojačao optimizam u pogledu očekivanja rasta američkog BDP-a, navodi Špoljar te ističe da bi danas, u nedostatku važnijih makroekonomskih objava, smjer globalnih burzi mogao biti pod utjecajem novih kvartalnih izvješća kompanija.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter