(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje mirno trgovanje, dok će investitori tražiti nove smjernice za eventualni daljnji rast tržišta, nakon što je Crobex indeks porastao tri tjedna zaredom i dosegnuo najvišu razini u 14 mjeseci.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuju danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks porastao je prošloga tjedna 2,22 posto, na 1.935 bodova. Porastao je tako treći tjedan zaredom te je sada na najvišoj razini od 21. veljače prošle godine.
Crobex10 ojačao je, pak, 1,37 posto, na 1.194 boda, čime je na dobitku drugi tjedan zaredom i na najvišoj razini od 24. veljače 2020.
Među sektorskim indeksima najviše je skočio transportni, za 11,23 posto, dok je jedino pao industrijski, za 4,46 posto.
Redovni promet dionicama dosegnuo je 45,9 milijuna kuna, što je 8,6 milijuna više nego u tjednu ranije.
Uz to, ostvareno je 6,5 milijuna kuna u blok transakciji dionicom Atlantic grupe, po cijeni od 1.480 kuna za dionicu.
„Na domaćem tržištu kapitala zabilježen je još jedan pozitivan tjedna, treći zaredom za Crobex indeks, a pozitivna kretanja čak su se i intenzivirala. Tako je Crobex skočio više od 2 posto, što je njegov najveći tjedni dobitak u posljednja četiri mjeseca i drugi najbolji rezultat u ovoj godini. Pritom je povećan i promet, pa je prosječni dnevni promet prošloga tjedna iznosio oko 10,5 milijuna kuna, najviše u posljednja dva mjeseca. Zvijezda tjedna bila je dionica Atlantske plovidbe, s najvećim prometom i najvećim skokom cijene”, kaže Anto Augustinović, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste banci.
Dionicom Atlantske plovidbe prošloga je tjedna ostvaren promet od 10,26 milijuna kuna, pri čemu joj je cijena skočila 30,5 posto, na 338 kuna, pa je bila i najveća dobitnica.
Ta je dionica već tjednima među najlikvidnijima i bilježi snažan rast cijene.
Slijedila je dionica HT-a, s prometom od gotovo 6 milijuna kuna. Cijena joj je pala 2,36 posto, na 186,5 kuna, a razlog je tome 'ex-dividend day' u srijedu, otkad se tom dionicom trguje bez prava na isplatu dividende od 8 kuna po dionici.
U fokusu investitora bila je i dionica Podravke, kojom je ostvareno 5,8 milijuna kuna. Cijena joj je skočila 5,76 posto, na 588 kuna.
Znatniji promet, 3,83 milijuna kuna, ostvaren je i dionicom Valamar Riviere, čija je cijena ojačala 0,35 posto, na 29 kuna.
Najveći pad cijene zabilježila je, pak, dionica Brodogradilišta Viktor Lenac, za više od 19 posto, na 11 kuna.
Na domaćem tržištu kapitala protekloga se tjedna trgovalo s ukupno 70 dionica, pri čemu je cijena njih 30 porasla, 27 pala, a 13 stagnirala.
„Ovoga će tjedna investitori tražiti nove smjernice i temelje za eventualni daljnji rast tržišta. Tako će se, među ostalim, pratiti kako će europske zemlje popuštati restriktivne mjere usmjerene na suzbijanje korokavirusa i ograničenja u vezi putovanja, što je važno za predstojeću turističku sezonu”, kaže Anto Augustinović.
I na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Na Wall Streetu je Dow Jones skočio 2,7, a S&P 500 1,2 posto, pa su oba indeksa dosegnula nove rekordne razine.
Na europskim je burzama, pak, londonski FTSE indeks skočio 2,3 posto, dok je frankfurtski DAX porastao 1,7, a pariški CAC 1,85 posto.
„Ulagači su optimistični u vezi oporavka gospodarstava i suzbijanja pandemije koronavirusa, a pozitivno su na tržište utjecali i bolji nego što se očekivalo poslovni rezultati kompanija. Uz to, u petak su podaci pokazali da je broj zaposlenih u SAD-u porastao manje nego što se očekivalo, pa su splasnule zabrinutosti od jačanja inflacije, a posljedično i od zaoštravanja monetarne politike Feda”, kaže Anto Augustinović.