(Hina/EPA)
Cijene nafte potonule su u utorak na međunarodnim tržištima ispod razine od 62 dolara pod pritiskom strahovanja da će nova zatvaranja i sporo cijepljenje građana protiv covida 19 u Europi zaustaviti oporavak potražnje za energentima.
Na londonskom je tržištu cijena barela potonula 2,69 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje, na 61,93 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 2,47 dolara nižoj cijeni, od 59,06 dolara.
Tržišta su uznemirila nova zatvaranja u Europi zbog trećeg vala zaraze covidom 19 i širenja novog soja koronavirusa.
Njemačka, najveći potrošač nafte u Europi, odlučila je produljiti lockdown do 18. travnja, pozivajući građane da ostanu kod kuće kako bi se zaustavio treći val pandemije.
Njemačka odluka nadovezala se na jednomjesečnu blokadu u Francuskoj, koja je od subote zahvatila gotovo trećinu građana, nakon skoka broja novozaraženih u Parizu i pojedinim regijama na sjeveru zemlje.
"Kontinentalna Europa pooštrava mjere protiv koronavirusa i time dodatno ograničava mobilnost. To će vjerojatno odgovarajuće negativno utjecati na potražnju za naftom", procjenjuju analitičari Commerzbanka.
Cijene pritišće i jači dolar, budući da slabi kupovnu moć imatelja ostalih valuta, a time i potražnju za naftom, čije su cijene izražene u američkoj valuti.
I struktura tržišta signalizira slabost, budući da su cijene u ugovorima s rokom isporuke u idućem mjesecu prvi puta od početka godine bile niže od onih u ugovorima s udaljenijim rokovima isporuke, što bi moglo potaknuti trgovce na skladištenje nafte, ističe Reuters.
Fizičko tržište sirove nafte bolje otkriva slabiju potražnju od terminskog tržišta, objašnjava agencija.
"Cijene fizičke nafte slabije su od onih u terminskim ugovorima već nekoliko tjedana, signalizirajući slabost (potražnje)", ističe Lachlan Shaw iz National Australia Banka.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je jutros na svojoj internetskoj stranici da je cijena barela referentne košarice nafte njezinih članica u ponedjeljak iznosila 63,22 dolara, što je za 75 centi više u odnosu na prethodni trgovinski dan.