Ilustracija (Pixabay)
Rastom minimalne plaće od 1. siječnja povećala se i propisana minimalna studentska satnica i to s 5 eura i 25 centi na 6 eura i šest centi po satu. Porasli su i iznosi neoporezivog dijela zarade, a na ruku im ide i to što su poslodavci sve više u potrazi za studentskom radnom snagom, javlja Dnevnik HRT-a.
Dominik studira i radi dva posla. Zarađenim novcem financira troškove studija. Povećanje minimalne satnice, ističe, više je nego dobrodošlo.
- Jako puno mi to znači kako bih mogao pokrivati troškove svog studiranja, svog studentskog života, isto tako dobijem nekakvu sigurnost kada je u pitanju hoću li dobiti ili ne studentski dom, rekao je Dominik, student, Zagreb.
Poslova na tržištu je mnogo, a poslodavci sve više posežu za studentskom radnom snagom.
- To predstavlja puno prilika i mogućnosti glede samog tržišta ponude poslova, pogotovo ako studenti su u potrazi za stjecanjem nekakvih oblika prihoda kako bi se financirali, kazao je Sven, student, Osijek.
Posljednjih nekoliko godina studentski minimalac u stalnom je porastu.
- Ako uzmemo 2020. i napravimo konverziju u eure, iznosila je 3 eura i 38 centi i uspoređujući sada u 2025. kada je 6 eura i 6 centi, to je povećanje od 80 posto., rekao je za Dnevnik HRT-a Boris Frković, pomoćnik ravnatelja za poslove Student servisa SC-a Rijeka.
- Ovo posljednje povećanje na 6 eura i šest centi jest hvale vrijedno povećanje i zapravo svako takvo povećanje je dobro došlo. Ono na čemu se uvijek inzistira je da uvijek to prati i povećanje neoporezivog dijela zarade studenata, kazala je Ana Marija Ferenčak, studentica, Zagreb.
Koji je onima koji su porezna olakšica roditeljima - povećan u odnosu na prošlu godinu.
- Neoporezivi dio prošle godine bio je 3360 eura, on je ove godine povećan na 3600 eura, rekao je Tihomir Milinović, rukovoditelj Studentskog servisa SC-a Osijek.
- Ako imamo povećanje studentske satnice, a nemamo povećnnje studentskog limita, to je već ogroman problem, zato što taj limit postaje sve lakše i lakše probiti, kazala je Katja Popović, predsjednica Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu.
A prema podacima zagrebačkog SC-a, takvih je studenata u prošloj godini bilo više od 10 tisuća.
- Tu brojku iznad 3360 eura je faktički prebacilo 1/3 naših studenata koji su registrirani, znači oko 13 tisuća i nešto studenata, rekao je Mario Župan, ravnatelj Studentskog centra Zagreb.
Kako doznajemo, u najavi je i ponovno povećanje neoporezivog dijela za studente koji žive s roditeljima, i to već potkraj veljače, javlja HRT.
Cijeli prilog dostupan je ovdje.