ZAGREB

Tvrtke prate situaciju s koronavirusom, za sada prerano za predviđanja

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Hrvatske tvrtke čije dionice kotiraju na Zagrebačkoj burzi prate situaciju vezanu uz koronavirus i potencijalni utjecaj na poslovanje, neke od njih već bilježe negativne posljedice poput otkazivanja narudžbi, no predviđanja za daljnje poslovanje ovise o trajanju epidemije. 

Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA) u četvrtak je preporučilo sudionicima na financijskim tržištima da što prije objave relevantne, značajne informacije koje se tiču utjecaja koronavirusa na njihovo poslovanje, a u skladu s tim preporukama o utjecaju COVID-a 19 postupaju i hrvatske tvrtke izlistane na Zagrebačkoj burzi.

Prema tim objavama, one pridaju odgovarajuću pozornost događajima oko koronavirusa, prate mjere javnih tijela i poduzimaju vlastite primjerene aktivnosti. Koronavirus nije imao utjecaja na poslovanje tvrtki u prošloj godini, uglavnom ni početkom ove godini, no teško im je procijeniti kakav će utjecaj biti nadalje jer to ovisi i o trajanju epidemije. 

HT najavljuje da će prilikom objave rezultata za prvi kvartal ove godine moći dati detaljnije procjene utjecaja koronavirusa na rezultate i ključne pokazatelje poslovanja.

"Trenutno nije moguće detaljnije dati procijene vezane uz utjecaj virusa na poslovanje društva. HT ima snažnu financijsku poziciju koja mu omogućava kontinuitet poslovanja ako nastupe teže tržišne okolnosti", zaključuju. 

Iz Adris grupe napominju da će utjecaj koronavirusa ovisiti o tomu kako će se on odraziti na poslovanje pojedinih društava iz sastava grupe.  

Prema trenutno dostupnim informacijama ne očekuje se da će COVID-19 utjecati na poslovanje osiguravateljnog dijela grupe.

Turistički dio grupe, pak, poslovao je u skladu s očekivanjima do početka ožujka, a nakon donošenja izvanrednih mjera, odnosno preporuka u Hrvatskoj i susjednim zemljama, započela su otkazivanja rezervacija smještaja i skupova za ožujak, travanj i svibanj 2020., uglavnom u MICE (poslovni i kongresni) segmentu, dok značajnih otkazivanja rezervacija za razdoblje od lipnja 2020. nadalje nema.

U segmentu zdrave hrane, primjetan je utjecaj u distribuciji proizvoda na vanjska tržišta, posljedično na uvođenje izvanrednih mjera, odnosno preporuka, kako u Hrvatskoj tako i u ostalim susjednim zemljama, prvenstveno na tržištu Italije kao najznačajnijem tržištu, kažu u Adrisu.

U Croatia Airlinesu kažu da će u uvjetima povećanje broja zemalja iz kojih se putnicima prilikom dolaska na granicu RH nameće karantena i/ili samoizolacija te drugih ograničenja uvjetovanih preporukama za odgodu putovanja, smanjivati odnosno korigirati opseg letenja.

Prehrambene tvrtke - prerano za procjene, raste potražnja za brašnom

Jedna od najvećih prehrambenih kompanija u Hrvatskoj, koprivnička Podravka, ističe kako je, zbog nepredvidljive prirode COVID-19 te posljedično i nemogućnosti točnog predviđanja daljnjeg razvoja događaja s tim u vezi, preuranjeno davati ikakve procjene vezane mogućeg utjecaja koronavirusa na poslovanje u narednom razdoblju.

Atlantic grupa u svom očitovanju uz ostalo iznosi niz mjera koje su poduzete kako bi kompanija doprinijela smanjenju širenja COVIDA19 te osigurala nesmetano poslovanje, od edukacije i zabrane poslovnih putovanja i odgode svih većih poslovnih skupova do povećanja zaliha repromaterijala i gotovih proizvoda i kontinuirane komunikacije s dobavljačima kako bi se nabavke sirovina i materijala odvijale nesmetano, kao i mjera za osiguranje dodatne likvidnosti i identifikacije kritičnih poslovnih procesa i mjera za njihovu održivost.

Mlinsko-pekarska kompanija Čakovečki mlinovi izvještava, pak, kako u prva dva mjeseca bilježi rast prihoda od prodaje za više od 7 posto na godišnjoj razini, što je posljedica rasta prodaje prehrambenog asortimana uzrokovanog jačom potražnjom na maloprodajnom tržištu. 

Prema privremenim podacima, podsegment mlinarstva isporučio je 17 posto više brašna u razdoblju od 24. veljače do 11. ožujka, u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, navode iz Čakovečkih mlinova.

Očekuju da će rast količina biti popraćen vrijednosnim rastom prodaje te višim profitnim maržama tog segmenta s obzirom na povećanu iskorištenost proizvodnih kapaciteta.

Navode i kako se nabava ključnih kategorija, koja se većinom provodi preko Narodnog trgovačkog lanca, odvija uobičajenim tokom.

"Daljnja proizvodnja planira se u skladu s potražnjom od glavnih kupaca te ovisno o dostupnosti ključnih sirovina proizvodnje. U ovoj godini ne očekujemo poteškoće u nabavi žitarica kao ključne sirovine", ističu iz tvrtke, uz napomenu da u slučaju jačeg širenja COVID-19 imaju pripremljenu strategiju organizacije rada i zaštite na radu za sve radne jedinice i svih 2.500 zaposlenih.

Mliječna industrija Dukat izvijestila je kako unatoč razrađenim kriznim scenarijima i planovima kontinuiteta pandemijsko širenje virusa COVID-19 ima negativne reperkusije na poslovanje Dukata u dijelu koji nije u ingerenciji same tvrtke, poglavito u vidu otežanog protoka roba između zemalja unutar i izvan granica Schengena te njegovog mogućeg prekida. 

JGL pojačano radi na dostupnosti prevencijskih proizvoda

Farmaceutska tvrtka Jadran - Galenski laboratorij (JGL) ističe da u suradnji s povezanim tvrtkama Adrialabom i Pablo ljekarnama pojačano radi na dostupnosti proizvoda koji mogu pomoći u prevenciji koronavirusa, posebice proizvoda za higijenu nosa, grla i oka, kao i za dezinfekciju kože, predmeta ili prostora. 

Tvrtka u ovom trenutku ima dovoljno zaliha repromaterijala za par mjeseci i za sada nema poteškoća u nabavci, kažu u JGL-u.

Većina dobavljača JGL-a je iz Europe, a mali dio njih ima svoje dobavljače iz Kine zbog čega u drugom i trećem kvartalu može doći do eventualnih dužih isporuka, kažu u toj tvrtki, uz napomenu da su oformili krizni stožer koji svakodnevno prati i nadgleda situaciju vezanu uz COVID-19 i njegove utjecaje na zdravstveni, poslovni ali i širi ekonomski aspekt.

Iz JGL-a napominju i kako velik dio prihoda ostvaruju kroz svoje povezano poduzeće u Rusiji. Svjedok smo devalvacije ruske rublje i pada cijene nafte uzrokovane skupom čimbenika, među kojima je i globalna pandemija virusa COVID-19 te možemo zaključiti da je moguć učinak na financijska izvješća u 2020., kažu u JGL-u, napominjući i kako će, ako bude potrebno, pokušati minimizirati taj učinak hedging-om. 

"Zahvaljujući izvrsnim financijskim i tržišnim rezultatima ostvarenim u posljednjih nekoliko godina, stabilnom rastu kompanije i smanjenju neto duga, Grupa JGL dovoljno je fleksibilna i može se nositi s krizom koja bi mogla biti prouzročena virusom COVID-19", zaključuju iz te kompanije. 

Iz veledrogerije Medika kažu kako zadnjih nekoliko dana bilježe umjeren rast prihoda od prodaje robe.

U Mediki se nadaju i stabilizaciji državnih financija, jer je država bitan sudionik u opskrbi lijekova i medicinskih proizvoda, slijedom čega se očekuje porast obveza prema dobavljačima robe. 

Kako novonastala situacija do sada nije zabilježena, konačne efekte kao i reakcije investitora na tržištu kapitala nije moguće predvidjeti, kažu u Mediki. 

Industrija - negativan utjecaj ako se situacija znatno pogorša i potraje dulje 

Iz Končar Elektroindustrije kako je "tržišna aktivnost grupe Končar izložena svjetskim poremećajima u lancu dobave materijala i isporuka proizvoda a time je moguć negativan utjecaj na poslovanje ako se situacija znatno pogorša i ako potpuni zastoj na tržištu bude trajali duže od 30 dana". 

Mogući negativni utjecaji su kvantitativno su nepredvidljivi jer ovise o više faktora, poput zastoja i smanjivanja prodajnih aktivnosti zbog smanjivanja ukupnih aktivnosti na glavnim tržištima grupe, zastoja i kašnjenja isporuka pojedinih dobavljača koji su značajnije izloženi COVID-19, poremećaj cestovnog prijevoza zbog raznih ograničenja u smjeru dobave materijala i otprema proizvoda kupcima, ograničenja putovanja i finalizacije ugovora montažom ugovorenih poslova, rizika zastoja proizvodnje zbog spriječenosti rada radnika u slučaju širenja na dio zaposlenika koji su vezani za proizvodnju a nije moguć rad od kuće, navode uz ostalo iz Končara, uz napomenu da se dodatno pripremaju analize za slučaju duljeg trajanja rizika i razvoja pandemije.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter