(Hina/EPA)
Na europskim se burzama u ponedjeljak ujutro trguje oprezno, nakon što su krajem prošloga tjedna cijene dionica snažno porasle i nadoknadile dio gubitaka od prethodnih dana.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na petak.
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,20 posto, na 7.030 bodova, a pariški CAC 0,10 posto, na 6.378 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je, pak, 0,05 posto, na 15.423 boda.
Nakon nesigurnog trgovanja prošloga tjedna zbog jačanja inflacije u SAD-u, jutros se na europskim burzama trguje oprezno.
U fokusu ulagača su vijesti o popuštanju restriktivnih mjera u mnogim europskim zemljama jer se, zahvaljujući cijepljenju, poboljšava situacija u vezi koronavirusa.
I na azijskim se burzama jutros trguje oprezno, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio gotovo nepromijenjen u odnosu na petak.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skliznuo 0,9 posto, na 27.824 boda.
U fokusu azijskih ulagača su podaci koji ukazuju na daljnji oporavak drugog po veličini svjetskog gospodarstva. Jutros je objavljeno da je promet u trgovini na malo u Kini u travnju skočio 17,7 posto na godišnjoj razini, no to je manje od 24,8 posto, koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa.
Industrijska je proizvodnja istodobno porasla nešto više od očekivanja, za 9,8 posto.
No, ulagače zabrinjava daljnje širenje koronavirusa u Indiji, potom Singapuru i Tajvanu, zbog čega se u tim zemljama najavljuju nove restriktivne mjere.
Negativno na tržišta utječu i podaci o rastu inflacije, što bi moglo natjerati središnje banke u svijetu na zaoštravanje monetarne politike prije nego što se očekivalo.
Jutros je objavljeno da su veleprodajne cijene u Japanu u travnju skočile 3,6 posto u odnosu na isti lanjski mjesec zbog rasta cijena energije i sirovina, što će se vjerojatno preliti i u potrošačke cijene.