(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u srijedu ujutro burzovni indeksi snažno porasli, što se ponajviše zahvaljuje korekciji cijena dionica nakon jučerašnjeg oštrog pada.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 1,4 posto, nakon što je jučer pao 2,1 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 2,12 posto, na 7.176 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,82 posto, na 12.622 boda, a pariški CAC 2,19 posto, na 5.921 bod.
A na azijskim su burzama cijene dionica pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica oko 9,30 sati bio u minusu 1,1 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 1,2 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Hong Kongu i Južnoj Koreji skliznule između 0,5 i 2,1 posto.
Eurozona pred recesijom?
Azijske ulagače zabrinjava situacija u eurozoni, nakon što su jučerašnji podaci pokazali da se rast gospodarstva eurozone osjetno usporava.
S druge strane, zbog sankcija Zapada Rusiji, glavnom dobavljaču plina u Europi, snažno rastu cijene tog energenta.
To, pak, potiče inflaciju, koja se u eurozoni kreće na rekordnim razinama, iznad 8,5 posto, što bi moglo navesti Europsku središnju banku (ECB) na agresivnije povećanje kamata nego što se najavljivalo.
Zbog toga eurozoni prijeti recesija, pa je tečaj eura prema dolaru sinoć pao na najnižu razinu u 20 godina.
„Sve su glasniji bubnjevi koji upozoravaju na rizik od recesije. Trenutno je najbolja strategija obrana, defanziva jer u recesiji svakakve stvari mogu ispasti iz ormara”, kaže Jason Teh, direktor u tvrtki Vertium Asset Management.
Ništa bolja situacija nije ni u Britaniji. Tim više što je tamošnja vlada u velikim problemima nakon ostavke ministara financija i zdravstva.
„Britanija je u opasnosti da će iduće godine imati najsporiji rast među svim razvijenim gospodarstvima u svijetu, i to s visokom inflacijom te najvećim deficitom u platnoj bilanci”, pišu analitičari Societe Generale banke u osvrtu na situaciju na tržištima.
Nestabilnost Wall Streeta
Azijske ulagače uznemirila je i jučerašnja nestabilnost na Wall Streetu. Doduše, S&P 500 indeks završio je u blagom plusu, no u prvom dijelu trgovanja bio je u minusu i više od 2 posto, a kasniji oporavak baš i ne ulijeva povjerenje.
Posljedica je to strahovanja ulagača od recesije jer zbog visoke inflacije američka središnja banka agresivno povećava kamatne stope.
U prvom je tromjesečju američko gospodarstvo palo na kvartalnoj razini, a ni makroekonomski podaci u drugom tromjesečju nisu sjajni.
U srpnju se, pak, očekuje daljnje povećanje kamatnih stopa. U srijedu će u fokusu ulagača biti objava zapisnika s posljednje sjednice Feda na kojoj je središnja banka povećala ključne kamate za 0,75 postotnih bodova.
Na tržištu se očekuje da će i u srpnju Fed povećati kamate za 0,75 postotnih bodova, s obzirom da se inflacija u SAD-u kreće na najvišim razinama u više od 40 godina.
A nazire li se popuštanje inflacije moglo bi u petak pokazati izvješće o zapošljavanju i dnevnicama u SAD-u u lipnju.