(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u utorak ujutro cijene dionica blago porasle, ponajviše u uslužnom i telekomunikacijskom sektoru, no trguje se oprezno zbog neočekivanog pada industrijske proizvodnje u Njemačkoj.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,2 posto, primaknuvši se najvišoj razini u povijesti.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,25 posto, na 7.092 boda, a pariški CAC 0,20 posto, na 6.555 bodova. Frankfurtski DAX skliznuo je, pak, 0,05 posto, na 15.668 bodova.
Rast indeksa ponajviše se zahvaljuje rastu cijena dionica u uslužnom telekomunikacijskom i nekretninskom sektoru, dok su najviše jutros pale, u prosjeku 0,8 posto, cijene u sektoru proizvođača automobila.
Trguje se oprezno jer je ulagače neugodno iznenadio podatak o padu industrijske proizvodnje u Njemačkoj u travnju, što je posljedica 'uskih grla' u nabavnim lancima.
Zbog toga se ulagači plaše da bi se mogao usporiti oporavak najvećeg europskog gospodarstva od koronakrize.
A na azijskim su burzama cijene dionica jutros blago pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,3 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks oslabio 0,2 posto, na 28.963 boda.
Na burzama vlada oprez, nakon što su jučer na Wall Streetu Dow Jones i S&P 500 indeks blago pali.
„Početak novog tjedna nije donio veće pomake cijena. Čini mi se da svjetska tržišta jednostavno lelujaju dok se čeka neki novi pokretač tržišta”, kaže Ray Attrill, direktor u National Australia Bank.
Jutros su objavljeni revidirani podaci koji pokazuju da je u prvom tromjesečju japansko gospodarstvo palo 3,9 posto po anualiziranoj stopi, a ne 5,1 posto, koliko je pokazivala prva procjena.
Na tržištima je i dalje najvažnije pitanje hoće li inflacija biti privremena, kako to tvrdi Fed, ili trajnija.
Nedavni podaci pokazali su da se inflacija u SAD-u kreće oko 3 posto, znatno iznad ciljanih razina Feda od oko 2 posto, pa se ulagači plaše da bi središnja banka mogla početi zaoštravati monetarnu politiku prije nego što se očekuje.
U fokusu ulagača bit će ovoga tjedna i daljnji pregovori između Bijele kuće i republikanskih zastupnika u američkom Kongresu o paketu infrastrukturnih ulaganja vrijednom 1.700 milijardi dolara, koji je predložio predsjednik Joe Biden.
Glasanje u Kongresu moglo bi biti u srijedu.