(Hina/EPA)
Na azijskim su burzama u četvrtak cijene dionica pale treći dan zaredom te zaronile na najniže razine u sedam tjedana, nakon što je jučer Wall Street oštro pao zbog jačanja inflacijskih pritisaka u SAD-u.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,6 posto, pa je skliznuo na najniže razine u sedam tjedana.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks potonuo 1,8 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0,4 i 0,9 posto.
Azijske burze prate jučerašnji pad Wall Streeta treći dan zaredom, pri čemu je S&P 500 indeks potonuo više od 2 posto, što je njegov najveći dnevni gubitak od veljače.
Posljedica je to podatka da su temeljne potrošačke cijene, bez cijena hrane i energije, u travnju u SAD-u porasle 3 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, što je njihov najveći skok u gotovo 12 godina.
Uz to, inflacija se probila znatno iznad ciljane razine Feda od 2 posto.
To se izvješće danima čekalo s velikim oprezom zbog naznaka da bi golemi fiskalni poticaji mogli izazvati rast potrošačkih cijena.
Uz to, posljednjih mjeseci snažno rastu cijene sirovina zbog poremećaja u nabavnim lancima, dok kompanije povećavaju plaće kako bi privukle kvalificirane radnike.
Sve to moglo bi dovesti do jačanja inflacijskih pritisaka na dulje staze, premda američka središnja banka već mjesecima poručuje da bi rast cijena mogao biti privremen i da će i dalje voditi popustljivu monetarnu politiku.
„Viša inflacija definitivno je negativna vijest za tržište dionica, s obzirom na moguće povećanje kamatnih stopa”, kaže Alan Ruskin, strateg u Deutsche bank.
I drugi su analitičari zabrinuti jer bi jačanje inflacije na duže staze moglo navesti Fed na zaoštravanje monetarne politike prije nego što se očekivalo.
„Veliko je pitanje koliko dugo Fed može ostati pri svom popustljivom stavu, suprotno stavu tržišta. Posebice ako kompanije počinju povećavati plaće kako bi privukle radnike, što bi moglo stvoriti veliku rupu u Fedovoj argumentaciji o privremenoj inflaciji”, kaže Stuart Cole, ekonomist u tvrtki Equiti Capital.
Trgovci na tržištu novca procjenjuju nakon izvješća o potrošačkim cijenama da postoji 80 posto izgleda da će Fed povećati kamate u prosincu iduće godine, dok se dosad očekivalo da ih neće povećati prije 2023. godine.
Dolar ojačao, cijene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 90,67 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 90,29 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skočio s jučerašnjih 108,85 na 109,60 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,2080 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,2120 dolara.
Cijene su nafte, pak, pale, nakon što su jučer dosegnule najviše razine u dva mjeseca.
Na londonskom je tržištu cijena barela skliznula 0,65 posto, na 68,85 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,7 posto, na 65,60 dolara.