(Hina/EPA)
Na azijskim su burzama u srijedu cijene dionica porasle, dok je dolar oslabio, nakon poruka iz američke središnje banke da se inflacija može zauzdati, a da se ne naruši oporavak gospodarstva.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,3 posto, ojačavši drugi dan zaredom.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,3 posto, dok su cijene dionica u Šangaju i Hong Kongu porasle između 0,3 i 0,7 posto. U Australiji i Južnoj Koreji indeksi su blago pali.
Azijske ulagače, zabrinute zbog jačanja inflacije u SAD-u, ponešto je umirila izjava Richarda Claride, potpredsjednika Feda, da će središnja banka moći zauzdati inflaciju i omogućiti 'mekano prizemljenje', a da ne naruši oporavak gospodarstva od koronakrize.
To je podržalo azijske burze, premda se radi o promjeni tonova iz Feda. Dosad su čelnici središnje banke poručivali da još nije vrijeme za raspravu o smanjenju poticajnih mjera, no sada su sve jasniji tonovi da se to vrijeme bliži.
Nedavno objavljeni zapisnik s posljednje sjednice Feda pokazao je da nekoliko čelnika Feda smatra da bi u slučaju daljnjeg rapidnog rasta gospodarstva uskoro trebalo otvoriti raspravu o smanjenju programa otkupa državnih obveznica, koji je pokrenut kako bi se poboljšala likvidnost financijskog sustava i održale niske kamatne stope.
Zbog toga su jučer na Wall Streetu cijene dionica blago pale, dok su jutros u Aziji porasle.
„Poruke iz Feda nisu nove, no potvrdile su konsenzus na tržištima da je skok potrošačkih cijena u SAD-u u travnju bio samo privremen”, kaže Stefan Hofer, strateg u tvrtki LGT.
Ovoga će tjedna biti objavljeno izvješće o osobnoj potrošnji u SAD-u, koje bi moglo dati jasniju sliku na kojim se razinama kreće inflacija.
Prije dva tjedna objavljeno je da su potrošačke cijene porasle po najvišoj stopi u posljednjih 12 godina, što je izazvalo zabrinutosti u vezi inflacije i potaknulo nesigurnost na tržištima.
Dolar na najnižim razinama u četiri mjeseca
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala na najniže razine u četiri mjeseca.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 89,66 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 89,77 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 108,75 na 108,70 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,2250 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,2220 dolara.
Cijene nafte, pak, stagniraju na jučerašnjim razinama. Na londonskom se tržištu cijena barela kreće oko 68,60 dolara, a na američkom oko 66,00 dolara.