(Hina/EPA)
Na azijskim se burzama u petak trguje oprezno jer zbog visoke inflacije i povećanja kamatnih stopa ulagači nisu skloni riziku, pa su burzovni indeksi na putu gubitaka u ovom tjednu.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,1 posto, pa je na putu tjednog gubitka od oko 1 posto.
Jutros na Tokijskoj burzi Nikkei indeks stagnira, dok su cijene dionica u Australiji i Hong Kongu porasle između 0,1 i 0,4 posto. U Šangaju i Južnoj Koreji pale su, pak, između 0,1 i 0,3 posto.
Ulagači ne nalaze razloga za kupnju dionica, s obzirom na situaciju u regionalnim, kao i najvećim svjetskim gospodarstvima.
Američko je gospodarstvo tehnički u recesiji, a recesija zbog energetske krize prijeti i eurozoni, dok se rast azijskih gospodarstava, posebice kineskog, usporava.
S druge strane, središnje banke zbog visoke inflacije podižu kamatne stope, što će dodatno usporiti rast gospodarstava.
I na Wall Streetu se jučer trgovalo oprezno, na što ukazuje najmanji dnevni obujam trgovanja u ovoj godini. Dow Jones ojačao je 0,06 posto, dok je S&P 500 porastao 0,23 Nasdaq indeks 0,21 posto.
„Na točki smo kada ulagači pokušavaju dokučiti hoće li povećanje kamatnih stopa zaustaviti rast tržišta. Dva su tabora – oni koji smatraju da je najgore iza nas, pa kupuju dionice, i oni koji smatraju da najgore tek slijedi, da je nedavni uspon cijena dionica samo odskok na tržištu 'medvjeda' i da slijedi novi pad”, objašnjava Rick Meckler, partner u tvrtki Cherry Lane Investments.
Nakon oštrog pada u prvoj polovici godine, S&P 500 indeks porastao je oko 13 posto od sredine lipnja, što se, među ostalim, zahvaljuje boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija.
Posljednjih tjedana tržište podržava i blagi pad inflacije u SAD-u s najviših razina u više od 40 godina jer je to potaknulo nadu ulagača da američka središnja banka neće ubuduće povećavati kamatne stope tako agresivno kao dosad.
Fed je od ožujka podignuo kamate za 2,25 postotnih bodova, a očekuje se da će ih povećati i u rujnu. No, ulagači se nadaju da će to povećanje biti za 0,50, a ne 0,75 postotnih bodova, kako se donedavno očekivalo.
To će, dakako, usporiti rast gospodarstva, no ulagači se nadaju da će ga Fed 'mekano prizemljiti', a ne gurnuti u duboku recesiju.
Dolar ojačao, cijene nafte stagniraju
A na valutnom je tržištu vrijednost dolara prema košarici valuta dodatno porasla jer čelnici Feda uoči konferencije središnjih bankara u Jackson Holeu poručuju da je nužno daljnje povećanje kamatnih stopa kako bi se suzbila inflacija.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 107,62 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 106,57 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 134,90 na 136,35 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0075 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0185 dolara.
Euro se našao pod pritiskom nakon jučer objavljenih podataka o novoj rekordnoj razini inflacije u eurozoni i poruka iz Europske središnje banke o daljnjem povećanju kamata.
Od početka tjedna dolarov indeks porastao je oko 1,8 posto.
Cijene nafte, pak, stagniraju, nakon jučerašnjeg rasta. Cijena barela na londonskom tržištu kreće se oko 96,60 dolara, a na američkom oko 90,55 dolara.