(Hina/EPA)
Suspenzija prava intelektualnog vlasništva na cjepiva protiv covida-19 neće biti dovoljna da se smanji ogroman jaz u opskrbi između bogatih i siromašnih zemalja, upozorila je u četvrtak čelnica Svjetske trgovinske organizacije (WTO).
Južnoafrička Republika (JAR) i Indija pozvale su ostale članice WTO-a da odobre suspenziju prava na intelektualno vlasništvo na cjepiva kako bi se povećala proizvodnja.
Siromašnije zemlje čine polovinu svjetske populacije, a primile su samo 17 posto doza, što je čelnica WTO-a proglasila „vakcinskim aparthejdom".
Američki predsjednik Joe Biden rekao je prošlog tjedna da podržava prijedlog o suspenziji patenata, ali EU i neke razvijene zemlje tvrde da to neće rezultirati većom proizvodnjom.
Generalna direktorica WTO-a Ngozi Okonjo-Iweala rekla je danas u Europskom parlamentu da je jasno da suspenzija prava na intelektualno vlasništvo sama po sebi neće biti dovoljna.
"Da bismo riješili neprihvatljivi problem nejednakosti u pristupu cjepivima, naš pristup mora biti cjelovit. Nije u pitanju jedno ili drugo", rekla je Okonjo-Iweala, dodajući da se taj proces ne može razvući na nekoliko godina.
Zemlje u razvoju žalile su se da je postupak izdavanja dozvole mukotrpan i da ga treba poboljšati, navela je čelnica WTO-a.
Proizvođači bi trebali raditi na povećanju proizvodnje, rekla je Okonjo-Iweala, ukazujući na neaktivne kapacitete u Pakistanu, Bangladešu, Indoneziji, Tajlandu, Senegalu i Južnoafričkoj Republici.
Nužan je i prijenos tehnologije i znanja jer je cjepiva često teže proizvesti nego lijekove.
"Uvjerena sam da možemo postići dogovor o tekstu (sporazuma) koji zemljama u razvoju daje takav pristup i fleksibilnost, istovremeno štiteći istraživanja i inovacije", rekla je Okonjo-Iweala.
Europska komisija predstavila je u srijedu plan koji bi, kako tvrdi, učinkovitije riješio problem povećanja proizvodnje, a temelji se na propisima WTO-a, a ne na suspenziji patenata. Predlaže, između ostalog, da države proizvođačima dodijele licence za proizvodnju, uz pristanak nositelja patenata ili bez njega.
Bolivija je tako prošli tjedan potpisala ugovor s kanadskom tvrtkom Biolyse Pharma Corp o proizvodnji cjepiva Johnson & Johnsona, za koju bi Biolyse morao osigurati dozvolu američke tvrtke ili "prisilnu licencu" Kanade, navodi Reuters.