(Hina/EPA)
Glavne su prepreke većoj proizvodnji cjepiva protiv covida 19 nedostatni proizvodni kapaciteti i manjak sastojaka, a ne patenti, tvrde globalne farmaceutske tvrtke.
„Problem nisu prava intelektualnog vlasništva, usko su grlo kapaciteti, manjak sirovina i sastojaka, ali i tehnologija", ustvrdio je u utorak šef Međunarodne federacije farmaceutskih proizvođača i udruga (IFPMA) Thomas Cueni.
IFPMA zastupa velike proizvođače lijekova, a Cueni je istupio nakon virtualnog sastanka o programu nabave cjepiva za siromašne zemlje Covax, među čijim je organizatorima bila i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Sastanak je okupio proizvođače, dobavljače i međunarodne organizacije koje žele povećati opskrbu cjepivima.
Intelektualno vlasništvo tema je burnih rasprava u aktualnoj pandemiji. Aktivisti, uključujući Liječnike bez granica, zalažu se za privremeno suspendiranje patenata za cjepiva, lijekove i terapije kako bi se omogućila proizvodnja u siromašnijim zemljama.
Optužuju bogate zemlje da blokiraju proširenje proizvodnje, a članice Svjetske trgovinske organizacije (WTO) trebale bi danas i sutra raspravljati o prijedlogu Indije i Južnoafričke Republike da se suspendiraju patenti za cjepiva protiv covida 19.
Udruga farmaceutskih tvrtki i mnoge razvijene zemlje protive se takvim mjerama.
Nekoliko sudionika jučerašnjeg sastanka naglasilo je da se suspenzija intelektualnih prava na cjepiva protiv covida 19 ne može usporediti s izdavanjem prisilnih licencija, izdanim prije nekoliko desetljeća za proizvodnju jednostavnijih lijekova, uključujući one za HIV/AIDS.
Složena cjepiva imaju stotine sastojaka, od lipidnih ovojnica za glasničku RNK do modificiranih virusnih vektora za isporuku DNK, istaknuli su.
Odricanje od prava intelektualnog vlasništva neće riješiti te probleme, rekao je izvršni direktor Mreže proizvođača cjepiva u zemljama u razvoju Rajinder Suri.
„Prije no što se upustimo u raspravu o prijenosu tehnologije, moramo istinski shvatiti jako puno stvari", rekao je Suri.
Ove je godine potrebno više od 10 milijardi doza cjepiva, pa su proizvođači, dobavljači i vlade u iskušenju da blokiraju izvoz, ali moraju se koordinirati i surađivati kako bi se izbjeglo nadmetanje, tvrdi Richard Hatchett, čelnik globalne udruge za razvoj cjepiva CEPI.
Po njegovom je tumačenju fokus jučerašnjeg sastanka bilo „rješavanje tog problema i pokušaj razvijanja svijesti među različitim dionicima o uspješnom prevladavanju uskih grla... a ne razgovor u prvom redu o pitanjima vezanim za intelektualno vlasništvo“.
"To nije problem kojim bismo se hitno trebali pozabaviti", ustvrdio je čelnik CEPI-ja.