(Hina/EPA)
Sankcije Rusiji zbog njezine invazije na Ukrajinu smanjile su opskrbu ruskom naftom, iako manje no što se očekivalo, a EU je i u travnju bio glavno izvozno tržište za ruske barele, objavila je u četvrtak Međunarodna agencija za energiju (IEA).
Sredinom ožujka IEA je upozorila da bi od travnja opskrba ruskom naftom mogla biti smanjena za tri milijuna barela dnevno, a danas je po drugi puta snizila procjenu, izvijestivši da je iz Rusije stizalo samo milijuna barela dnevno manje, zbog slabijeg izvoza i pada domaće potražnje.
U svibnju trebala bi se smanjiti za 1,6 milijuna barela dnevno, u lipnju za dva milijuna, a od srpnja nadalje za gotovo tri milijuna barela dnevno, budu li kupci zaobilazili rusku naftu zbog sankcija.
Ruski izvoz porastao je u travnju za 620.000 barela dnevno u odnosu na ožujak, na 8,1 milijun barela dnevno, objavila je IEA, ponovo dosegnuvši prosjek iz razdoblja od siječnja do veljače, budući da su bareli preusmjereni iz SAD-a i Europe u prvom redu u Indiju.
Iako intenzivno radi na embargu, EU je i u travnju bio najveće izvozno tržište za rusku naftu, uz smanjenu opskrbu od početka godine za samo 535.000 barela dnevno, utvrdila je savjetodavna agencija Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD).
Na EU sada otpada 43 posto ruskog izvoza nafte, u usporedbi s dosadašnjih 50 posto.
Svijetu neće uzmanjkati nafte čak i ako se ruska opskrba značajno smanji, procjenjuju u agenciji, budući da će veliki deficit u opskrbi spriječiti veća proizvodnja u drugim zemljama i sporiji rast potražnje zbog lockdowna u Kini, istaknuli su.
"Akutni deficit u opskrbi u uvjetima sve ozbiljnijih poremećaja u opskrbi iz Rusije trebali bi s vremenom neutralizirati kontinuirano povećanje isporuka iz bliskoistočnih članica OPEC+ i iz SAD-a i sporiji rast potražnje", napisala je IEA u mjesečnom izvješću o naftnim tržištima.
IEA time sugerira da bi ekonomske posljedice novih sankcija EU-a na uvoz ruskih energenata mogle biti ograničene, primjećuje Reuters.
"Nagli rast cijena goriva i sporiji gospodarski rast trebali bi značajno ograničiti oporavak potražnje u ostatku ove i na početku 2023. godine", procjenjuju, upozorivši na usporavanje kineskog gospodarstva zbog strogih mjera suzbijanja covida 19.