(Hina/EPA)
Njemačka ispituje mogućnost vađenja mangana u Tihom oceanu u sklopu europskog istraživačkog projekta, koji bi trebao ispitati i utjecaj kontroverznog rudarenja na okoliš, objavio je u srijedu Institut za geoznanost i prirodne resurse (BGR).
U svibnju će na potezu između Havaja i Meksika biti instaliran uređaj koji će skupljati grumenje mangana s dna oceana radi testiranja, objavio je BGR.
Grumenje na dnu sadrži sirove minerale poput nikla, bakra i kobalta, koji se koriste u elektroničkim uređajima, a nužni su i za tehnologije za obnovljive izvore energije. Njemačka vlada želi osigurati dugoročnu opskrbu sirovinama koje trenutno uvozi.
Uređaj će biti spušten u ocean na dubinu od 4.500 metara i usisavati grumenje, a na dno će biti poslana i dva ronilačka robota i četrdesetak senzora, najavljuje institut.
Tim od 23 znanstvenika istraživat će na norveškom brodu Island Pride utjecaj vađenja grumenja na okoliš, što će biti prvi pokus te vrste, navodi BGR.
Organizacija za zaštitu okoliša Greenpeace upozorila je na štetan utjecaj rudarenja u dubokom moru.
"Dubokomorsko rudarstvo u industrijskim razmjerima dodatno bi ubrzalo ionako naglo izumiranje vrsta u oceanima. Treba spriječiti tu ekološku katastrofu", poručila je morska biologinja Greenpeacea Sandra Schoettner.
Institut ispituje mogućnost vađenja mangana u ime njemačke vlade od 2006. godine, na temelju ugovora s Međunarodnom upravom za morsko dno koja vladama omogućuje traženje grumenja mangana na 75.000 četvornih kilometara i istraživanje utjecaja rudarenja na okoliš.
Ugovor istječe u srpnju.