Ilustracija (Pexels)
Cijene dionica na Wall Streetu na početku trgovanja u četvrtak oštro su potonule, dan nakon što je američki predsjednik Donald Trump objavio kako uvodi visoke carine na uvoz robe u SAD, povećavši rizik od globalnog trgovinskog rata, a veliki pad zabilježen je i na europskim burzama, dok je cijena zlata dosegnula rekordnu razinu.
Dow Jones indeks potonuo je oko 16,30 sati 1.500 bodova ili 3,57 posto, na 40.718 bodova. S&P 500 indeks spustio se više od 4 posto, na 5.441 bod, a Nasdaq indeks čak 5,2 posto, na 16.689 bodova.
Jedino je danas u plusu tzv. indeks straha VIX, i to za čak 32,6 posto!
"Ovo je prvi metak ispaljen u ovom trgovinskom ratu i mogao bi postati gadan, a to plaši ulagače. Nastavit ćemo trgovati pod pritiskom zbog povećanog rizika od recesije ili stagflacije. Dno ove korekcije na burzi mogli bismo vidjeti kada budemo imali čvrste dokaze da ne padamo u recesiju", rekao je Elias Haddad iz Brown Brothers Harrimana.
Pad cijena dionica zahvatio je većinu sektora, a među onima na najvećem udaru su dionice multinacionalni kompanija. Cijene dionica Nike i Applea zaronile su 13 odnosno 8 posto. Na velikom gubitku su i cijene dionica velikih američkih uvoznika, pa je tako dionica Dollar Treea pojeftinila 10, a Gapa 5 posto. Danak je uzet i u tehnološkom sektoru - dionica Nvidije tako je pojeftinila 5 posto, isto kao i Tesle.
Carinske stope koje je Bijela kuća objavila na kraju će biti mnogo više nego što su ulagači očekivali za mnoge zemlje. Na primjer, efektivna carinska stopa za uvoz iz Kine sada će iznositi 54 posto. kada se uzmu u obzir nova recipročna stopa i carine koje su već nametnute zemlji. Trgovci su se nadali da će stope biti od 10 do 20 posto ukupno, a ne početna točka.
"Ovo je bio najgori mogući scenarij za carine i nije bio uračunat u tržišne cijene, zbog čega vidimo takvu reakciju zbog bijega od rizika.Veliko je pitanje može li S&P 5000 ponovno iznad 5.500 bodova. Ako ne, mogli bismo vidjeti još 5-10 posto njegova pada", rekla je Mary Ann Bartels iz Sanctuary Wealtha.
Taj indeks od kraja veljače zapao je u područje korekcije, što znači da je potonuo više od 10 posto od svog vrhunca uslijed pojačane neizvjesnosti uzrokovane Trumpovim najavama carina. Ta neizvjesnost počela se očitovati i u nekim ekonomskim pokazateljima, što je dodatno pritiskalo tržište dionice, pojačavajući strahove od recesije.
U potrazi za utočištem za svoj kapital, ulagači su se ponovno okrenuli zlatu. Spot cijena zlata tijekom dana dosengula je novu rekordnu razinu od 3.167,57 dolara za uncu, a trenutno se kreće oko 3.119,79 dolara. U tako neizvjesnom globalnom okruženju, cijene zlata od početka godine porasle su čak 19 posto.
Na europskim burzama danas oko 16,30 sati paneuropski Stoxx 600 indeks bio je u debelom minusu, iznad 2,5 posto. Istodobno, frankfurtski DAX potonuo je 2,81 posto, londonski Ftse indeks 1,6 posto, a pariški CAC i talijanski FTSE MIB za 3,3 posto.
Nešto bolje bilo je danas na Zagrebačkoj burzi - Crobex indeks potonuo je 'tek' 0,66 posto, na 3.265 bodova, a Crobex10 spustio se za 0,99 posto, na 2.042 boda. Svi sektorski indeksi su pali, a pritom najviše Crobexindustrija, za 1,64 posto.