BERLIN

Njemačka industrijska proizvodnja posustala u kolovozu

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Njemačka industrijska proizvodnja blago je pala u kolovozu, nakon tri mjeseca rasta, signalizirajući slabljenje oporavka najvećeg europskog gospodarstva od šoka koji je prouzročila epidemija koronavirusa.

Industrijska proizvodnja pala je u kolovozu 0,2 posto u odnosu na srpanj kada je prema revidiranim podacima porasla 1,4 posto, pokazali su podaci koje je u srijedu objavio Savezni ured za statistiku Destatis.

Tvornice su proizvele manje kapitalnih dobara i robe široke potrošnje, a posebno je snažno pala proizvodnja u automobilskom sektoru.

Protuteža je bio snažan skok proizvodnje intermedijarnih dobara, za 3,3 posto, a porasla je i proizvodnja energije, za 6,7 posto. 

Proizvodnja je dosegnula 90 posto pretpandemijske razine, konstatira ministarstvo gospodarstva.

"Nakon travanjskog ublažavanja strogih mjera zatvaranja, od svibnja pratimo vidljiv trend oporavka, iako je u kolovozu (proizvodnja) ponovo blago pala", ističu u ministarstvu.

Očekuju nastavak pozitivnog trenda u idućim mjesecima, pozivajući se na poboljšano raspoloženje poslovnih čelnika, veću potražnju za industrijskim dobrima i smanjeni broj radnika sa subvencioniranim plaćama.

Jučer objavljeno izvješće Destatisa pokazalo je snažan rast novih narudžbi u industriji u kolovozu, za 4,5 posto u odnosu na srpanj, ponajprije zahvaljujući 14,6-postotnom skoku potražnje u eurozoni.

Njemačko je gospodarstvo u drugom tromjesečju palo rekordnih 9,7 posto jer se potrošnja u kućanstvima, ulaganja kompanija i trgovina pali u jeku pandemije.

Vlada procjenjuje da će u cijeloj godini aktivnosti pasti za kalendarski prilagođenih 6,1 posto, dok bi u 2021. trebale porasti 4,4 posto. To znači da će pretpandemijsku razinu dosegnuti tek 2022. godine.

Berlin je uveo niz do sada nezabilježenih mjera potpore i poticaja kako bi kompanijama i potrošačima pomogao da se što brže oporave od udarca koji je zadala pandemija koronavirusa i mjere njezina suzbijanja.

Mjere uključuju neograničenu pomoć za likvidnost kompanijama u teškoćama, opsežan program očuvanja radnih mjesta, gotovinske naknade za djecu i privremeno sniženje stope poreza na dodanu vrijednost kako bi se ojačala domaća potražnja, podsjeća Reuters.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter