(Hina/EPA)
U hrvatskim morskim lukama u trećem je ovogodišnjem tromjesečju evidentirano 127 tisuća uplovljavanja brodova ili 27,6 posto više nego u istom razdoblju prošle godine, a putnika je bilo 50,1 posto više odnosno 16 milijuna, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku.
Promet robe pao je za devet posto, na nešto više od pet milijuna tona.
Iako su porasti u morskim lukama ostvareni ovoga ljeta veliki u odnosu na lanjsko kada je na snazi bilo znatno više ograničenja putovanja i nije bilo covid potvrda ni cijepljenja, ovogodišnji pokazatelji još uvijek su manji od 2019. godinu, pa je putnika je ovog ljeta u lukama bilo 15,9 posto manje nego tada.
Rezultatima ove godine i određenom oporavku morskih luka u pandemijskim okolnostima pridonijeli su i strani kruzeri, koji su se počeli vraćati na Jadran, te je njima u trećem tromjesečju došlo 162 tisuće putnika, osobito u Dubrovnik, Split, Šibenik, Hvar i Zadar.
Najviše putnika među svim morskim lukama bilo je u trećem tromjesečju u Splitu, 2,1 milijun ili 57 posto više nego lani, a zatim u luci Jablanac, njih malo više od milijun ili 52 posto više, što slijedi luka Korčula s 998,6 tisuća putnika, te luke Zadar, Dubrovnik, Cres itd.
Sve su morske luke kroz ljeto imale poraste broja putnika u odnosu na isto vrijeme 2020., a najznačajniji među njima od 96 posto je onaj luke Dubrovnik, sa 955,6 tisuća putnika.
Putničkih vozila na brodovima više nego 2019., autobusa manje
Te poraste u trećem tromjesečju je pratio i porast iskrcanih i ukrcanih putničkih vozila na brodove, i to od 40,5 posto u odnosu na 2020., sa 3,2 milijuna vozila, a na brodovima je bilo i 86 posto više autobusa ili 10,1 tisuća.
Vozila se ove godine ukrcalo/iskrcalo za 5,2 posto više nego u trećem tromjesečju 2019., no autobusa je bilo 52 posto manje, kažu iz DZS-a.
Kod prometa robe, morske su luke imale pad u trećem tromjesečju zbog, kako navode iz DZS-a, pada prometa tekućeg tereta za 15,7 posto i suhog rasutog tereta za 3,2 posto, dok je promet robe u kontejnerima porastao za 6,9 posto.
Od pet luka koje ostvaruju 93 posto ukupnog prometa robe u morskim lukama, pad je u trećem tromjesečju bio u luci Omišalj, za oko 23 posto, u luci Rijeka za oko 1 posto, te u luci Bakar za 39,5 posto.
Devet mjeseci bolji za morske luke nego lani
Kako dobro treće tromjesečje, tako su i rezultati za devet mjeseci 2021. u morskim lukama bolji nego lanjski, odnosno brodova je u te luke ukupno prispjelo 250,4 tisuće ili 29 posto više.
Putnika je na brodovima bilo 23,6 milijuna ili 47 posto više nego u prvih devet mjeseci 2020., a i promet robe je porastao za 5 posto, na 16,2 milijuna tona.