(Hina/EPA)
Ministarstvo financija u četvrtak je na aukciji prodalo 1,04 milijardi eura vrijedne trezorske zapise, nešto više od planiranoga, uz kamatnu stopu od 0,06 posto, prekinuvši tako beskamatno zaduživanje u eurima, koje je trajalo od svibnja 2018. godine.
Ususret dospijeću 1,05 milijardi eura vrijednih trezoraca, Ministarstvo je na upis ponudilo njih milijardu eura.
Financijske institucije podastrle su ponude u vrijednosti od 1,08 milijardi eura, a Ministarstvo ih je većinu prihvatilo.
Eurski trezorski zapisi izdani su s rokom dospijeća od godinu dana, uz kamatnu stopu od 0,06 posto. Ministarstvo financija beskamatno se zaduživalo po eurskim
trezorcima od svibnja 2018. godine.
Uz dospijeće 1,05 milijardi eura trezorskih zapisa, saldo upisanih trezoraca smanjuje se za 13 milijuna eura, na 1,04 milijarde eura.
Ranije ovoga tjedna, u utorak je Ministarstvo financija prodalo 200 milijuna kuna trezorskih zapisa s rokom dospijeća na godinu dana, uz kamatnu stopu od 0,06 posto, a ususret dospijeću 690 milijuna kuna vrijednih trezoraca.
Sljedeću aukciju Ministarstvo financija najavilo je za 19. svibnja putem Bloomberg aukcijskog sustava (BAS).
Marić najavio transakciju na domaćem obvezničkom tržištu
Na domaćem financijskom tržištu od početka godine Ministarstvo financija kroz nekoliko bilateralnih aranžmana s bankama ostvarilo je 6,1 milijardu kuna dodatne likvidnosti, a refinanciranjem trezorskih zapisa dodanih 2,5 milijarde kuna, rekao je na sjednici Vlade u četvrtak ministar financija Zdravko Marić.
Osvrnuvši se na sjednici na ovo najnovije zaduženje, Marić je istaknuo da 7. svibnja dospijeva na naplatu jedan veliki trezorski zapis koji se "vuče" još od prošle financijske krize u iznosu od 7,8 milijardi kuna.
"Refinancirali smo ga s pojedinim najvećim hrvatskim bankama, u ukupnom iznosu od 1,035 milijardi eura, na rok od godinu dana, uz kamatnu stopu od 0,06 posto. To je upravo sada zaključeno", istaknuo je Marić.
Idućega tjedna, kako je rekao, komunicirat će javnosti i transakciju koja se se tiče domaćeg obvezničkog tržišta, a na kojoj sada rade. Izrazio je nadu da će doći do uspješnog završetka te transakcije, nakon koje će moći konstatirati da se više od trećine hrvatskih ukupnih potreba za financiranjem do sada već realiziralo na domaćem tržištu.