ZAGREB

Hrvatska razvija održivi turizam i kvalitetnu ponudu - panel

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Hrvatska će kroz održivi turizam i nacionalnu strategiju koja će to definirati graditi kvalitetniju turističku ponudu i destinacije pogodne i za boravak turista i život stanovnika, poručila je u petak s panela o održivom turizmu ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac.

"Već smo ranije kroz razne zakonske izmjene počeli provoditi reforme koje idu ka održivosti, zelenom i digitalnom turizmu i tako ćemo nastaviti sa strategijom održivog razvoja turizma. U njoj će naglasak biti na održivosti turizma, proizvodima dodane vrijednosti i selektivnim oblicima turizma poput nautike, poslovnog, zdravstvenog i drugih, ali i na povećanju kvalitete proizvoda i destinacije, jer se u svim istraživanjima pokazalo da to turisti traže", istaknula je ministrica.

Panel je pod nazivom "Vrijeme je za održivi turizam" organizirao Jutarnji list/Hanza media, a okupio je i druge govornike - ravnatelje Nacionalnog parka Plitvička jezera Tomislava Kovačevića i Ureda za zaštitu prirode Igora Kreitmeyera te direktore turističkih zajednica Zagreba Martinu Bienenfeld, Zagrebačke županije Ivanu Alilović i Malog Lošinja Dalibor Cvitkovića.

Izazovna sezona

Govoreći o sezoni 2021., Brnjac je rekla da će biti jako izazovna, ali i dobro pripremljena, pri čemu je podsjetila na projekt za siguran boravak turista "Stay safe in Croatia".

"Do sada smo za odobravanje oznaka "Stay safe.." obradili više od 5.000 zahtjeva. Tržišta to prihvaćaju jer ove godine svi traže sigurnost i pridržavanje svih epidemioloških pravila i mjera", rekla je.

Smatra da bi turistički djelatnici trebali biti prioritetni u cijepljenju jer su u direktnom kontaktu s gostima.

Vjeruje da će i ove godine prednost Hrvatske biti što je autodestinacija, ali i upozorila da treba pratiti epidemiološku situaciju u zemlji i na tržištima pred Uskrs i za predsezonu.

Važnim drži povećanje kvalitete hotelskog i drugog smještaja koja je još niža nego u konkurentskim zemljama Mediterana, a smatra i da je porast turističkog prometa u budućnosti u redu, ali da se rasporedi na cijelu godinu na obali i kontinentu, a ne samo na tri ljetna mjeseca na obali.

"I investicije u turizmu treba više usmjeravati na zeleno, održivo i digitalno", kazala je ministrica.

Važnost edukacije i podizanja svijesti o zaštiti okoliša i prirode

Kreitmeyer iz Ureda za prirodu naglasio je važnost edukacije i suradnje turizma, ustanova prirode i drugih te lokalnih vlasti i stanovnika za povećanje kvalitete ponude u zaštićenim prirodnim područjima, dodajući da je jedna od takvih suradnji dovela i do šetnice Sky walk na Biokovu, gdje će uvesti upravljanje posjetiteljima da ne bi bilo gužvi.

Kazao je i da se radi na obnovi Medvegrada i stavljanja u turističku funkciju, ali i na drugim lokacijama po Hrvatskoj, poručivši da prije svega treba obnoviti postojeće kapacitete, poput planinarskih domova i staza, ali i turističkih i drugih objekata poznatih i kao "betonski spavači".

Kovačević iz NP Plitvička jezera opisao je kako su u tom parku 2019. imali oko 1,8 milijuna posjetitelja, što je bilo na granici održivosti, ali i da su upravljanjem brojem posjetitelja kroz sustav online prodaje ulaznica puno toga postigli - manje gužve i opterećenost parka.

Lika i Lošinj među top 15 svjetskih održivih destinacija

"Lika je s Lošinjem ušla u top sto održivih destinacija po svjetskim parametrima, a kasnije i u top 15 i očekujemo da se to objavi na predstojećoj svjetskoj burzi turizma ITB u Berlinu", kazao je Kovačević.

Slično je kazao i Cvitković iz TZ Mali Lošinj, koja sa stanovnicima, poduzetnicima, ali i turistima godinama već prati i mjeri utjecaj turizma na infrastrukturu, a napravili su i studiju nosivosti kapaciteta, koje bi po njemu trebale napraviti sve destinacije.

"Zadovoljstvo gostiju destinacijom je oko 80 posto, a stanovništva oko 86 posto, što je dobra ravnoteža koju smo postigli svi zajedno radom u destinaciji, a u dvije godine smo uspjeli riješiti i problem smrada otpada dodjelom više od 2.000 održivih kontejnera za razdvajanje otpada. Pazimo i na povećanje broja smještajnih kapaciteta, potrošnju vode i drugo, no još imamo prostora za poboljšanja", kazao je Cvitković.

Otkrio je da na Lošinju rade na novoj luci prema južnom Jadranu, planira se i čeka i produljenje piste u zračnoj luci, razvijaju zdravstveno-lječilišne ponude i druge uz sunce i more, a grade i centar o morskim znanostima čiji je cilj da mladi iz svijeta dolaze raditi projekte na Lošinju, za što su na upravljanje dobili bivšu vojarnu.

Zagreb i Zagrebačka županija zajedno u razvoju održivog turizma

I Zagreb se prema riječima direktorice TZGZ-a Bienenfeld nastoji u razviju turizma držati održivih elemenata, trudeći se i da turistima bude zanimljiv cijele godine, a veći problemi su se javljali tijekom vrlo posjećenih adventa zadnjih godina.

"Važno je nastaviti suradnju s ministarstvom, HTZ-om, gradom i svima koji kreiraju turističku ponudu da bi se održivost i zeleno gledalo kao na prioritete u razvoju. To već i radimo u suradnji s TZ-om Zagrebačke županije, promovirajući Zagreb i okolicu i županiju kao zelene, autentične i sigurne", istaknula je Bienenfeld.

Direktorica TZ Zagrebačke županije Alilović u suradnji sa Zagrebom također vidi veliku priliku za razvoj turizma u toj županiji, gdje se pomaže poboljšanje ponude i kvalitete smještaja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter