(Hina/EPA)
Predstavnici Udruženja stranih ulagača u Hrvatskoj (FICC) u utorak su potpredsjedniku Vlade i ministru financija predstavili sadržaj novog izdanja Bijele knjige "Konkurentnost nema alternativu", izvijestili su to udruženje i Ministarstvo financija na svojim internet stranicama.
Bijela knjiga redovito izlazi od 2013. godine i, kako se navodi, prvi je dokument takve vrste u kojem članovi FICC-a daju svoj pogled na trenutno okruženje za strana ulaganja te konstruktivne preporuke koje potiču pozitivne promjene u hrvatskom poslovnom okruženju.
Kako se prenosi u objavama, predstavnici FICC-a su s ministrom Marićem razgovarali o trenutnoj situaciji stranih ulaganja u Hrvatskoj te o sadržaju novog izdanja Bijele knjige, njezinim zaključcima i preporukama.
"U novom izdanju Bijele knjige željeli smo naglasiti važnost i nužnost poslovne klime koja potiče brzinu odlučivanja i odvijanja investicijskih poslovnih procesa, što izravno pridonosi konkurentnosti, ubrzava razvoj, stimulira povratak, zaustavlja iseljavanje te privlači ljude koji idejama, kapitalom i produktivnošću mogu pridonijeti razvoju Republike Hrvatske. Takav iskorak imao bi univerzalni značaj te bi utjecao ne samo na strane nego i na sve investicije u Hrvatskoj", ističe u priopćenju predsjednik FICC-a Mladen Fogec.
Uz zahvalu ministru Mariću i timu Ministarstva financija na konstruktivnom sastanku i suradnji, Fogec ističe kako su na raspolaganju "i za daljnje razgovore na dobrobit razvoja poslovnog okruženja u Hrvatskoj".
Uz njega, na današnjem sastanku s ministrom financija bili su i članovima Upravnog odbora Udruženja stranih ulagača u Hrvatskoj - potpredsjednici Tomislav Šlat i Viktor Pavlinić, član Zoltán Áldott te glavni tajnik Sandro Baričević, navodi se u objavama.
Konkurentnost nema alternativu - pet preporuka
Inače, Udruženja stranih ulagača u Hrvatskoj je Bijelu knjigu 2020., pod nazivom "Konkurentnost nema alternativu" objavilo na svojim internet stranicama. Taj dokument na 40-ak stranica, sadržajno je podijeljen na teme izravna strana ulaganja, istraživanja i razvoj, pri čemu se pozornost posvećuje i covidu-19, potom porezima i sličnim opterećenjima - fokus na ljude, a u poglavlju "Konkurentnost nema alternativu: brzina i predvidivost poslovanja" bavi se temama poslovna brzina, potom brzina, pravda i pravosuđe, brzina javne nabave i korupcija, brzina i odgovornost zaposlenika javnog sektora.
"Ovogodišnja Bijela knjiga nije se bavila zahtjevnim i prevažnim područjima obrazovanja, tržišta rada i kapitala, mirovinskim i zdravstvenim sustavom te teritorijalnim ustrojem zemlje. Ove su teme 'žrtvovane' zbog fokusa na jasan cilj i manji broj konkretnih mjera koje se mogu provesti odmah kako bi se gospodarski rast ubrzao. Kriza povezana s pandemijom bolesti covid-19 dodatno naglašava zahtjev za promjenama. Izlazak iz krize u velikoj će mjeri zavisiti o buđenju gospodarske i društvene dinamike na koju će vlada zbog smanjenja fiskalnog kapaciteta, unatoč dodatnim EU sredstvima, sve manje moći utjecati", navodi se u zaključcima dokumenta.
Autori pritom ističu da je glavna poruka Bijele knjige 2020.: "Ako Hrvatska želi ubrzati razvoj, zaustaviti iseljavanje, stimulirati povratak i privući ljude koji idejama, kapitalom i osobnom produktivnošću mogu doprinijeti razvoju zemlje, onda konkurentnost nema alternativu. A konkurentnost je, prije svega, kreativnost, brzina".
U zaključku detaljnije obrazlažu i pet glavnih preporuka, a prva je poboljšanje međunarodne porezne konkurentnosti.
"Međunarodna porezna konkurentnost hrvatskoga gospodarstva može se povećati uvođenjem jedinstvene i niske stope poreza na dohodak, smanjenjem stope poreza na dobit, većim olakšicama za izdatke za istraživanja i razvoj i otklanjanjem najvećega dijela parafiskalnih nameta, za što su potrebne duboke promjene u sektoru državnih poduzeća - njihova depolitizacija, profesionalizacija i djelomična privatizacija. Strog nadzor nad rashodnom stranom proračuna preduvjet je ostvarenja ove preporuke", poručuju iz FICC-a.
Smatraju i da je u dijelu smanjenja parafiskalnih nameta nužno utvrditi jedinstvenu metodologiju njihova praćenja i mjerenja, uspostaviti aplikativnu podršku za transparentan i ažuran javni registar, identificirati najvažnija opterećenja te ih znatno smanjiti s ciljem jačanja konkurentnosti gospodarstva.
Druga se preporuka odnosi na ubrzanje administrativnih i sudskih postupaka, treća na jačanje vladavine prava, četvrta na ubrzanje javne nabave i borbu protiv korupcije, a peta na reformu javne administracije.
"Naših pet preporuka nisu sve što je potrebno učiniti da se postigne ambiciozni cilj, ali mogu značiti prvi korak prema krajnjem odredištu razvijene, pravedne, tehnološki napredne i europske Hrvatske", zaključuju autori Bijele knjige.