ZAGREB

DZS: U studenom potrošačke cijene pale 0,2 posto na godišnjoj razini

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Potrošačke cijene u studenom su na godišnjoj razini pale za 0,2 posto, a u odnosu na listopad za 0,3 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Pad potrošačkih cijena na godišnjoj razini traje još od travnja, s izuzetkom rujna kad su stagnirale.

U listopadu i kolovozu su, naime, maloprodajne cijene na godišnjoj razini pale za po 0,1 posto, srpnju 0,3 posto, u lipnju za 0,2 posto, svibnju za 0,6 posto, a u travnju za 0,2 posto, što je bio njihov prvi međugodišnji pad od kraja 2016. godine.

Padu cijena na godišnjoj razini u studenome prvenstveno su pridonijele cijene u kategoriji prijevoza, koje su u prosjeku pale za pet posto, a koje u strukturi potrošačke košarice čine nešto više od 15 posto, pokazuju podaci DZS-a objavljeni u srijedu.

Unutar te kategorije, pad cijena je prije svega podržan u potkategoriji goriva i maziva za osobna prijevozna sredstva, s padom od 11,6 posto, koja u ukupnoj strukturi sudjeluje sa 6,9 posto.

"Ovakva kretanja prvenstveno su odraz smanjene potražnje te uvezenih deflacijskih pritisaka zbog niskih cijena energenata na inozemnim robnim tržištima", napomenuli su analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA).

U odnosu na studeni 2019., pad bilježe i cijene odjeće i obuće, za 1,9 posto, zatim cijene u kategoriji stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva, za 1,6 posto, obrazovanju, za 0,3 posto, te kategoriji pokućstva, opreme za kuću i redovitog održavanja kućanstva, za 0,1 posto.

Najznačajniji godišnji rast zabilježen je kod alkoholnih pića i duhana, u prosjeku za 4,7 posto, u kategoriji komunikacija, za 2,1 posto, rekreaciji i kulturi, za 1,7 posto, kao i kategoriji raznih dobara i usluga, za 1,6 posto. Također, rast cijena je zabilježen i u kategorji zdravlja, za 1,1 posto, restorana i hotela, za 0,8 posto, kao i u kategoriji hrane i bezalkoholnih pića, za jedan posto.

Potonja kategorija je ponajprije i doprinijela ublažavanju pada potrošačkih cijena na godišnjoj razini, s obzirom na najveći udjel u potrošačkoj košarici proizvoda, od 26 posto, dodali su iz RBA.

Na mjesečnoj razini pad cijena za 0,3 posto

Na mjesečnoj su razini potrošačke cijene u studenom pale za 0,3 posto.

U odnosu na listopad, promatrano po glavnim skupinama prema namjeni potrošne, najviše su pale cijene odjeće i obuće, u prosjeku za 1,3 posto. Slijede cijene hrane i bezalkoholnih pića, koje su prosječno niže 0,5 posto, prijevoza, s padom od 0,4 posto, dok su cijene u kategoriji stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva, te onoj raznih dobara i usluga, zabilježile pad od po 0,1 posto.

Pad indeksa potrošačkih cijena u studenom u odnosu na listopad 2020. ublažile su cijene rekreacije i kulture, koje su prosječno bile više 0,2 posto, kao i one u kategorijama alkoholnih pića i duhana, te pokućstva, opreme za kuću i redovitog održavanja kućanstva, koje su u prosjeku bile više za po 0,1 posto.

Istodobno, cijene u kategorijama zdravlja, komunikacija, obrazovanja, kao i one u restoranima i hotelima, u studenom su u prosjeku ostale na razini cijena iz listopada 2020. godine, navedeno je u izvješću DZS-a.

Zahvaljujući inflatornim pritiscima s početka godine, u razdoblju od siječnja do studenoga potrošačke cijene su u prosjeku bile više 0,2 posto u odnosu na isto razdoblje lani.

Analitičari RBA su istaknuli da ni posljednje ovogodišnje tromjesečje neće donijeti značajnije promjene u kretanju potrošačkih cijena.

"Pritisci na strani potražnje će izostati dok će i oni s troškovne strane ostati potisnuti. U godini pred nama, s početkom oporavka, očekujemo i umjeren rast potrošačkih cijena koje će u prosjeku ostati na razini ispod jedan posto", zaključili su.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter