(Hina/EPA)
U Hrvatskoj je u svibnju potrošnja u maloprodaji porasla četvrti mjesec zaredom, i to za više od 16 posto, što ukazuje na daljnji oporavak potrošnje i cjelokupnog gospodarstva od koronakrize.
Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je u srijedu izvješće o prometu u trgovini na malo, a prema kalendarski prilagođenim podacima, potrošnja je u svibnju realno porasla za 6,4 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na svibanj prošle godine skočila 16,5 posto.
To je četvrti mjesec zaredom kako potrošnja raste na godišnjoj razini, nakon što je pod utjecajem koronakrize padala 11 mjeseci zaredom.
Ipak, rast u svibnju znatno je usporen u odnosu na travanj, kada je promet u maloprodaji skočio za 34,4 posto na godišnjoj razini, najviše od 2006. godine, od kada DZS prati te podatke po postojećoj metodologiji.
U svibnju je promet od trgovine na malo hranom, pićem i duhanskim proizvodima porastao za 11,2 posto, dok je promet od trgovine neprehrambenim proizvodima, osim trgovine motornim gorivima i mazivima, skočio za 18,2 posto na godišnjoj razini, pokazuju podaci DZS-a.
U prvih pet mjeseci ove godine promet u trgovini na malo porastao je 13 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje. U cijeloj 2020. godini pao je za 5,8 posto.
Oporavak od koronakrize
Snažan rast potrošnje u maloprodaji u travnju i svibnju ukazuje na oporavak osobne potrošnje i cjelokupnog gospodarstva od koronakrize.
Zahvaljujući tome, u drugom tromjesečju očekuje se snažan rast gospodarstva u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što će biti prvi rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) na godišnjoj razini od prvog tromjesečja prošle godine.
U cijeloj prošloj godini BDP je zbog posljedica pandemije koronavirusa pao rekordnih 8 posto.
„Svi visokofrekventni pokazatelji već sada sugeriraju nastavak pozitivnih trendova i snažan rast u drugom tromjesečju. Uz učinak baznog razdoblja, posljedica je to i nastavka oporavka, na što upućuju podaci o fiskalizaciji te jačanju domaće i inozemne potražnje. Rast trgovine na malo dodatno je podržan trendovima na tržištu rada, koji osim polaganog rasta zaposlenosti obilježava i nastavak rasta plaća”, navode analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) u osvrtu na izvješće DZS-a.