(Hina/EPA)
Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala i prošloga tjedna, drugoga zaredom, što je posljedica poruka američke središnje banke da će i dalje voditi popustljivu monetarnu politiku, unatoč jačanju inflacije.
Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, pao je prošloga tjedna 0,7 posto, na 91,55 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo 0,8 posto, na 108,80 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, za 0,65 posto, pa je cijena eura dosegnula 1,1980 dolara.
Pad dolarova indeksa na najniže razine u mjesec dana posljedica je poruka iz američke središnje banke da će i dalje voditi popustljivu monetarnu politiku kako bi podržala oporavka gospodarstva od koronakrize.
Tu politiku zadržat će unatoč riziku od jačanja inflacije jer bi, poručuju dužnosnici Feda, veći rast potrošačkih cijena trebao biti samo privremen.
Tako je, među ostalim, predsjednica Fedovog ogranka u San Franciscu Mary Daly poručila da američko gospodarstvo ni izdaleka nije postiglo značajan napredak u smjeru zacrtanih ciljeva središnje banke o 2-postotnoj inflaciji i punoj zaposlenosti, kada bi Fed tek mogao početi razmatrati smanjenje svojih potpora gospodarstvu.
Zbog toga su prinosi na 10-godišnje američke državne obveznice, čije kretanje pomno prate investitori na valutnim tržištima, kliznuli na najnižu razinu u mjesec dana od 1,528 posto i dodatno se odmaknuli od najviših razina od siječnja 2020. godine od 1,776 posto, koje su dosegnuli krajem ožujka.
Ti su prinosi oslabili unatoč snažnim novim pokazateljima iz američkog gospodarstva, uključujući podatak o skoku prometa u maloprodaji za 9,8 posto u ožujku, znatno većem nego što se očekivalo.
Osim toga, dobre su vijesti stigle i s američkog tržišta rada budući da se broj zahtjeva za naknade za nezaposlene u prošlome tjednu smanjio na najniže razine u proteklih više od godinu dana.
"Ozračje prema riziku se poboljšava, pritišćući prinose na obveznice i tečaj dolara. Držim da bi se trend slabljenja dolara mogao nastaviti”, rekao je Osamu Takashima, valutni analitičar u Citigroup Global Markets Japanu.
Dolarov indeks dosegnuo je krajem ožujka najviše razine u gotovo pet mjeseci od 93,44 boda, zahvaljujući bržem oporavku američkog gospodarstva od pandemije u odnosu na većinu drugih razvijenih gospodarstava u svijetu, ponajprije europskog.
Međutim, posljednji podaci pokazuju da se i gospodarstvo eurozone počinje oporavljati, unatoč poteškoćama sa cjepivom i 'zatvaranju' niza europskih zemalja kako bi suzbile treći val širenja koronavirusa.
Zahvaljujući tome, i prošloga je tjedna, drugoga zaredom, euro znatno ojačao u odnosu na američku valutu.